Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Yeni Asgari Ücret Belli Oluyor, İlk Komisyon Toplantısı Dün Yapıldı! 500 Dolara Çıkacak mı?

Milyonlarca asgari ücretli merakla 2023 Temmuz ayında yapılacak asgari ücret zammını bekliyor. Yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığı nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan ve ay sonunu getiremeyen asgari ücretliler, ciddi bir zam oranının açıklamasını bekliyor. 13.06.2023 tarihi itibariyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına başladı. İşte asgari ücret toplantılarından gelen ilk bilgiler!

Asgari Ücret Bayram Öncesinde Belli Olacak

Türkiye, 2023 yılına girerken asgari ücrete rekor bir zam almıştı. Yüksek enflasyon dolayısıyla devlet tarafından 2023 asgari ücret tutarı için rekor zam uygulandı. Ancak enflasyondaki yükselişin önüne geçilememesi ve getirdiği hayat pahalılığı nedeniyle asgari ücretli 2023’ün daha ilk aylarından itibaren geçim sıkıntısı yaşamaya başlamıştı. Rekor zam oranı, 2023’ün ilk aylarında açıklanan zamlarla birlikte adeta erimişti.

Uzun süredir gündemde olan geçen yılki gibi 2023 Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılması konusu ise kesinlik kazanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretliye Temmuz’da ara zam yapılacağı müjdesini vermişti. Hatta gelen bilgilere göre söz konusu asgari ücret zammı yine oldukça yüksek seviyede olacak.

Komisyon İlk Toplantısını Yaptı

2023 Temmuz asgari ücret zammı ile ilgili olarak 13.06.2023 tarihinde “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” ilk toplantısını gerçekleştirmişti. Toplantının ardından yapılan açıklamada herhangi bir rakamın konuşulmadığı ancak Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir rakam olması temennisinin mevcut olduğu belirtilmişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını ise 19.06.2023 tarihinde gerçekleştirecek. Toplantılara Türk-İş temsilcileri, DİSK temsilcileri ve hükümet temsilcileri katılım gerçekleştiriyor.

Minimum 500 Dolar

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, daha önce yaptığı açıklamalarında asgari ücret zammı ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunmuştu. Bilgin açıklamasında asgari ücretin kendileri geldiğinde 200 Dolar seviyelerinde olduğunu, kendilerinin bulunu 400 Dolar’ın üzerine çıkarttıklarını belirtmişti. Bilgin açıklamalarının devamında Türkiye’de 2023 yılı asgari ücretinin 500 Dolar’ı geçmesi gerektiğine vurgu yapmıştı. Bu açıklamalar hükümetin asgari ücretin belirlenmesinde minimum 500 Dolar seviyesine odaklı olduğu değerlendirmelerinin yapılmasına yol açmıştı.

İşveren Desteklenecek

Eski bakan Bilgin açıklamasının devamında asgari ücretin arttırılmasının diğer ücretliler içinde artış talebine yol açtığını ve bununda işverene ciddi yük meydana getirdiğini belirtmişti. Bu yüzden asgari ücret zammı ile birlikte işverene de yeni bir destek uygulanması gerekliliğine vurgu yapmıştı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.