Sorgulamalar artık tek çatı altında!

YGS SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı yani daha çok bilinen ismi ile YGS sınavı öğrencilerin hayatlarında oldukça önemli bir dönem olan üniversiteye geçiş sınavıdır. YGS sınavı üniversiteye geçiş için ilk adımdır. 2 oturum halinde yapılan sınavlardan ilki olan YGS sınavı ile öğrencilerin ikinci oturum olan LYS sınavına girmeye hak kazanıp kazanamayacağı belli olur. Bu nedenle YGS bir baraj sınav niteliğindedir. Oldukça önemli bir sınav olan YGS sonuçları ile öğrenci LYS’ye girip giremeyeceğini öğrenir. YGS sınavı bir alan sınavı olmadığı için her dersten soru sorulmaktadır. 160 soru olan YGS sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Din Kültürü, Fen gibi alanlarda olmak üzere soru sorulmaktadır. Din Kültürü sorularını sadece bu dersi alan öğrenciler cevaplandıracaktır. 160 soru 160 dakika olan bu sınav ile birlikte zamana karşı yarış söz konusu diyebiliriz. En kısa sürede en doğru cevapları vererek bu sınavı geçebilirsiniz. YGS’ den kısa bir süre sonra YGS sonuçları ÖSYM tarafından internet sitesi üzerinden açıklanacaktır.

Peki ya YGS sonuçlarını nasıl öğreneceğiz? diye soracak olursanız,YGS sonuçları ÖSYM’nin internet sayfası üzerinde yayınlanacaktır. Öğrenciler oldukça basit bir şekilde internet üzerinden T.C. kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecektir. Yazımızın tamamını okuduğunuzda YGS sonuçlarına nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Milyonlarca öğrenci büyük bir heyecan ile YGS sonuçlarını merak ediyor. Çünkü geceli gündüzlü çalışmalarının sonucunda hangi üniversiteye gideceklerini merak etmekte en doğal hakları diyebiliriz. Bizler bu yazımızda hem öğrencilerin hem de anne ve babalarının merakla beklediği YGS sonuçlarını nasıl öğreneceklerini anlattık. Tabi öğrenciler olduğu kadar anne ve babalar da en az onlar kadar heyecanlılar diyebiliriz. YGS sonuçlarını öğrenmek için ise tek yapmanız gereken siz değerli okurlarımıza aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamaktır. Daha sonra ise gerekli adımları uygulamaktır. Böylelikle YGS sonuçlarını kolaylıkla ve hiç zorlanmadan halletmiş oluyorsunuz. Şimdi YGS sınav sonuçları sorgulama işlemini nasıl yapacağımızı anlatalım.

YGS Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  • YGS sonuçları öğrenci girişi için öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada YGS sonuçları yazan seçeneğe tıklayınız. Daha sonra ise açılan sayfada YGS sonuçları sorgulamak için ilk olarak TC kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Hemen ardından da aday şifrenizi ilgili bölüme giriniz.
  • Bilgilerimizin doğru olup olmadığını kontrol ettikten sonra ise “gönder” butonuna tıklayınız. YGS sonuçları sorgulama ekranındaki gerekli kısımlara sizden istenen tüm bilgileri yazdıktan sonra sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. Böylece YGS Sonuçları sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz. Açılacak ekranda sınav sonucunuzu puan, sıralama ve derslere göre net sayılarına göre inceleyebilirsiniz.

YGS Sınav Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

YGS Sonuçları Hesaplama

YGS sonuçlarınızı internet üzerinden programlar aracılığı ile hesaplamanız mümkündür.  YGS sonuçları hesaplayan programları kullanabilmeniz için öncelikle YGS sınavındaki doğru, yanlış ve boş bıraktığınız soruları bilmelisiniz. YGS sonuç hesaplama sistemine sınavla ilgili doğru, yanlış,boş sayılarınızı girerek netlerinizi ve puanını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu hesaplama aracı ile önceki yılın sınav sonuçlarına göre hazırlanmış sıralamanızı görebilirsiniz. YGS sonucunuz ÖSYM tarafından açıklanana kadar tahmini bir sonuç elde etmek için YGS sonuç hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak bu hesaplama size kesin bir sonuç vermeyecektir. Yüzdelik dilimler değiştikçe öğrencilerin sınavdaki sıralamaları ve puanları da değişmektedir. Bu nedenle tahmini bir sonuç alacağınızı unutmamalısınız.

YGS Başvuru

Günümüzde birçok başvuru da internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden yapılabilen başvurularda sınav ile ilgili başvurular oldukça önemli bir yer tutmaktadır. ÖSYM internet sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz sınavlar ile ilgili başvurularınızı yine ÖSYM internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Eskiden kurumları ziyaret ederek yaptığımız başvuruları artık internet üzerinden oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. ÖSYM’nin herhangi bir sınavına başvuru yapmak için ÖSYM resmi internet sayfasına giriş yapmalısınız.Sonrasında ise anasayfada göreceğiniz güncel sınavlar ve başvuru tarihleri ile ilgili ekrandan başvuru yapmak istediğiniz sınavı seçmelisiniz. Örneğin ÖSYM’nin yaptığı sınavlardan biri, üniversiteye giriş için ilk oturum olan YGS sınavı için başvuru işlemlerini nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

YGS sınavına başvuru yapmak için öncelikle ÖSYM internet sayfasına giriş yapınız. Anasayfa üzerinden göreceğiniz YGS  başvuru yazısına tıklayınız. YGS başvuruları için ayrılan süre içinde başvuru işlemlerini yapmanız gerekmektedir. YGS başvuruları sona erdikten sonra yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. YGS başvurusu için ÖSYM internet sayfası üzerinden başvuru yapabilmek için bazı bilgilerinizi sisteme girmelisiniz.Tüm bilgileriniz tamamlandıktan sonra YGS başvurusu için gereken ücreti ödemeniz gerekir. YGS başvuru ücreti olan 60 TL’yi bazı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz.ÖSYM başvurunuzu yaptıktan sonra açılan ekrandaki yazıyı okuyarak hangi bankalara ya da bankaların atmlerine başvuru ücretini yatırabileceğinizi görebilirsiniz. YGS başvuru ücretini de yatırdıktan sonra YGS başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır. YGS başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru ücretini yatırdığınıza dair aldığınız makbuzu ve başvuru yaptığınızı gösteren belgeyi almayı unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.