Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KYK YURT SORGULAMA

4 yıllık lise döneminin sonunda YGS ve LYS sınavına giren üniversite adayları aldıkları puanlara göre tercih yaptılar. Daha sonra da büyük bir heyecanla tercih sonuçlarını beklediler ve iyi ya da kötü birçok öğrenci çeşitli üniversitelere yerleşti. Tabi üniversitede en önemli durumlardan birisi de kalınacak yer sorunudur diyebiliriz. Bunun için ise devletin bizlere sağladığı faydalardan birisi de KYK yurtları diyebiliriz. Bizlerde bu yazımızda yurt sorgulama işlemi nasıl yapılır sizlere anlattık. Bu işlemleri yaptığımız zaman KYK başvurumuzu ve çıkıp çıkmadığını öğrenebiliriz. KYK’da kalabilmek için öncelikle yurt başvurusu yapmamız gerekmektedir. Bu işlemi ise KYK resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Öte yandan yurt başvurusundan sonra ise burs sonra ise yurt başvurusu sorgulama yaparak bu yurtların birinin bize çıkıp çıkmadığına bakmaktır. Genellikle her üniversitede yurt alım sayısı değişmektedir. Bu yurdun mevcut kapasitesi ile ilgilidir. Yurt sorgulama yaptıktan sonra ise kaçıncı sırada olduğunuza bakmanız ve o yurdun ilk girişte kaç kişi alıp almadığına bakmanız gerekir. Ancak ilk girişte yurda giremeseniz bile yedekte olmanız durumunda o yurttan birilerinin ayrılması ile yedekler alınmaya başlar. Örneğin ilk girişte 300 kişi alan bir yurt düşünelim ancak sizin sıranız 405 bu durumda yedekte olursunuz ve sırasıyla o yurttaki yedek durumu ilerler sizde bunu takip etmeniz gerekmektedir. Ancak her şeyden önce sıranızın kaç olduğunu öğrenmek için yurt başvurusu sorgulama yapmanız gerekir. Bu işlem için yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmeniz ve uygulamanızdır. Ayrıca adımların altında ise resimlerini de bulabilirsiniz. Şimdi yurt sorgulama işlemi nasıl yapılır bakalım.

Yurt Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  • Öncelikle yurt sorgulama işlemi için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız.
  • Hemen ardından da sırasıyla TC kimlik numaramızı, baba adımızı, cilt no, aile sıra no ve sıra no kısımlarını dolduruyoruz.

 

Ekran Alıntısı

  • Hemen ardından ise güvenlik kelimelerini orada görmüş olduğumuz boşluğa yazıyoruz.
  • Son işlem olarak ise “Sorgula” yazan butona tıklıyoruz ve böylece yurt başvurusu sorgulama işlemini tamamlamış oluyoruz.

Yurt Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.