YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere yurtdışı çıkış yasağı sorgulama hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Sizlerinde bildiği gibi bazı durumlarda kişiler yurtdışı çıkış yasağı almaktadırlar. Bu yasak genellikle amme borcu olan kişilere getirilmektedir. Yurtdışına çıkış yasağı sorgulama kapsamında bu durum kanunun 22. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Yurdışı çıkış yasağı olan kişilerin bu kanunlarla birlikte sağlanmak istenen, kişilerin ödemelerini belirlenmiş olan zamanlar içerisinde yapması ve buna ek olarak  amme alacağının tahsilinin güvence altına alınması hedeflenmektedir.

Belirtilmiş olan ve kanunda yer alan bu ilgili maddeye göre vergiden dolayı borçlu olan bireylerin ve bunu bildirenlerden, pasaport veya seyahat vesikası verilmeyeceği, verilmiş ise bu belgelerin geri alınacağını ve son olarak bu kişilerin yurtdışına çıkışlarının iptal olacağı açıkça belirtilmiştir.

Yurtdışı çıkış yasağı sorgulama işleminizi ise, diğer tüm sorgulama işlemleriniz gibi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Amme borcu dolayısıyla yurtdışı çıkış yasağı olan kişiler Emniyet Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca bildirmenin yanı sıra yazılı bir belgeyle yurtdışı çıkış yasağı olduklarını belirtmeleri gerekmektedir. Vermiş oldukları adres bilgilerine ulaşılamadığı takdirde bu kişilerin mağdur olmamaları için internet sitesi üzerinden erişim hakkı sağlanmıştır.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazımızda vermiş olduğumuz bilgilerden hareketle, yurtdışı çıkış yasağı sorgulama işleminizi yapmak için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden öncelikle ‘Gerçek Kişi Mükellef Sorgulama’ yada ‘Şirket Ortağı Gerçek Kişi Sorgulama’ seçeneklerinden işlem yapacak olduğunuz seçeneği seçiniz.

Adsız

Bu aşamdan sonra sizden istenilen bilgileri girmeniz ile birlikte yurtdışı çıkış yasağını sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.