YURTDIŞI KREDİ / BURS SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

YURTDIŞI KREDİ / BURS SORGULAMA

Bu yazımızda yurtdışı kredi/burs sorgulama işlemini anlatacağız. Bu uygulamayı anlatmadan önce yurtdışına giden öğrencilere KYK yani Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından verilen kredi/burs yardımlarından söz edelim. Kredi/burs olarak ayrılmasının sebebi ise geri ödeyip, ödememe durumlarına göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışı kredi yardımları, yurtdışına giden öğrencilere verilmektedir ve geri ödenmesi gerekmektedir. Geri ödenme işlemleri açısından kolaylık sağlaması için taksit olanakları bulunmakta ve ufak faiz oranlarıyla geri ödeme imkanları bulunmaktadır.

Yurtdışı burs yardımları ise yine aynı şekilde yurtdışına çıkan öğrencilere verilmektedir fakat tek farkı geri ödemesinin bulunmamasıdır. Yani burs almanız durumunda herhangi bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. Tamamen karşılıksızdır.

Yurtdışı Kredi/Burs Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet çağında bulunmamız sebebiyle birçok işlem sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmektedir. Resmi işlemleri gerçekleştirmek için de internet sorgulamaları hayatımızda geniş yer almaktadır. Bizim konumuz olan yurtdışı kredi/burs sorgulama işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebiliriz ve bu işlem KYK’nın kendi sitesi üzerinden bir uygulama ile yapılabilmektedir. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için en alt kısımda verilecek linke tıklamanız ve yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir.

İlk olarak istenilen bilgiler maddeler halinde verilecektir ve ardından sorgulama sayfası görsellerine yer verilecektir.

  • TC kimlik numarası
  • Baba adı
  • Cilt no
  • Aile sıra no
  • Sıra no bilgileri ve güvenlik kodu bilgisini doğru bir şekilde girerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Adsız

Yurtdışı Kredi/Burs Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

KYK Yurt Dışı Kredi Başvurusu

KYK yani Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu öğrencilere eğitimleri boyunca burs ve kredi imkanı sunmaktadır. Burs ve kredi arasındaki farkları soracak olursanız, öğrenci bursları geri ödemesiz olarak verilirken öğrenci kredilerinin geri ödenme şartı vardır.

KYK öğrenci burs ve kredilerinden yararlanmak istiyorsanız, KYK’nın resmi sitesi üzerinden başvuru tarihleri arasında başvuru işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Başvuru tarihleri genel olarak Ekim ya da Kasım aylarında olmaktadır. KYK’nın vermiş olduğu burs ve kredilerden sadece yurt içinde eğitim gören öğrenciler değil yurt dışında eğitim gören öğrenciler de yararlanabilmektedir.

KYK yurt dışı kredi başvurusu için Türkiye’deki öğrenciler PTT şubelerinden, yurt dışındaki öğrenciler ise Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerden e-devlet şifresi temin etmelidir. Yükseköğrenimi yurt dışında yapan T.C. vatandaşı öğrenciler yurt dışı eğitim kredisini almak için e-devlet kapısı olan turkiye.gov.tr adresinden öncelikle Taahhütnameyi daha sonra ise öğrenciye kim kefil olacak ise Türkiye’deki noterlerden Kefaletname’de yaptırılmasını istenmektedir. Öğrencilerden istenen Kefaletname onaylama yetkisi yurt içinde noterlerden yapılmaktadır.

Başvuru tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden başvuru işlemlerinizi yaparak kyk yurt dışı kredi başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurularınızı yaptıktan sonra KYK yurt dışı burs sonuçları açıklandığında, KYK yurt dışı burs sorgulama ya da KYK yurt dışı kredi sorgulama işlemi yaparak sonuçlarınızı görebilirsiniz.

KYK Yurt Dışı Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

KYK yurt dışı öğrenim kredisi ne kadar? sorusuna cevap arıyorsanız, yazımızın tamamını okumanız gerekmektedir. Yurt dışı öğrenim kredisi, yurt dışında okuyan T.C. vatandaşları için kredi imkanı sağlamaktadır. KYK yurt dışı kredi miktarı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizin için KYK yurt dışı kredi ücretlerinden bahsedelim.

Öncelikle bilmeniz gereken, KYK yurt dışı öğrenim kredisi ülkelere göre farklılık göstermektedir. Belirli bir miktar kredi bulunmamaktadır. Hangi ülkede öğrenim göreceğinize göre kredi miktarı farklılık gösterecektir. KYK’nın resmi sitesi üzerinden ülkelere göre verilen ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora için kredi miktarlarını gösteren listeye ulaşabilirsiniz. Size birkaç örnek verecek olursak, ABD için ön lisans ya da lisans burs/kredi miktarı 727 TL ilen yüksek lisans için 1.454 TL doktora için ise 2.181 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışı Kredileri Ne Zaman Yatacak?

Yurt Dışı kredileri ne zaman yatacak? merak ediyorsanız, bu yazıda sizlerle paylaştık. Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra, KYK yurt dışı kredi sonuçları açıklandığında yurt dışı öğrenim kredisi sorgulama yaparak yurt dışı kredisi kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Eğer yurt dışı kredi hakkı kazandıysanız, 6-10 Ocak tarihleri arasında krediler yatmaktadır. Krediniz T.C. kimlik numaranızın son hanesine göre yatmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.