Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ZEKAT HESAPLAMA

İslam dininin 5 temel şartından olan farz kılınmış olan zekat, maddi durumu yerinde olan her Müslüman’ın her sene yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Kelime anlamı olarak bereket ve temizlik olarak açıklanan zekat, zengin sayılan insanların yoksul insanlara yardımı olarak da değerlendirilmektedir. Güzellik ve yardımlaşma dini olan İslamiyet bu sayede insanlar arasında sosyal eşitlik ve bağların kuvvetlenmesini de sağlamış oluyor. Dini olarak baktığımız zaman temel ihtiyaçlarının yanı sıra nisap miktarda malı olan ve durumdan dolayı zengin olan insanların zenginliğinin üzerinden bir tam yıl geçtikten sonra verilmesi yükümlü olunan vergiye verilen addır da diyebiliriz.

Zekat her zengin sayılan müminlerin yılda bir defa verilmesiyle yükümlü tutulan bir ibadettir. Zekat miktarı zekat verecek olan müslümanın mal varlığı ile orantılı bir miktardadır. Yani her zengin Müslüman için sabit bir zekat tutarı olmamak ile beraber kişinin ne kadar zekat vermesi gerektiği sahip olduğu mal miktarına göre zekat hesaplama yapılmaktadır. Bu sayfada yer alan zekat hesaplama aracımız sayesinde zekat hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

[zekatHesaplamaAraci]

Elbette her zengin sayılan zekat veremez. Zekat vermek için islam dini tarafından aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar neler diye soracak olursanız akıl sahibi olmak, hür olmak ve buluğ çağına ermiş olmak diyebiliriz. Aranan bu şartlardan biri bile yerine getirilmemiş ise ne yazık ki maddi durumunuz uygun olsa dahi dinen zekat vermek için uygun durumda olmuş sayılmazsınız.

Kimlerin zekat vereceğinden detaylıca bahsettik. Son olarak kimlere zekat verilmesi gerektiğinden de biraz bahsedelim zira zekat verecek kişi kadar zekat verilmesi uygun görülen kişilerde zekat açısından oldukça önemli bir husustur. Kur’an-ı Kerim’in Tevbe suresinin 60. ayetinde kimlere zekat verilmesi gerektiği hususunda gayet açık bir şekilde belirtilmiştir. Yoksul insanlar, borçlu olanlar, esaretten kurtulacak olan insanlar, mukaddesatı korumak içim mücadele içinde olanlar, ilim okumakla meşgul olanlar, yolda kalanlar gibi maddi açıdan desteğe ihtiyaç olan insanlara zekat verilebilir. Zekat verilecek insanda dikkat edilmesi gereken en mühim nokta maddi açıdan desteğe ihtiyaç duyuyor olmalarıdır.

Zekat Hesaplama Nasıl Yapılır?

İslam dinine göre zekat vermek isteyen, maddi gücü buna yeter müslümanlar mal varlıklarının kırkta biri kadar oranı zekat olarak vermelidirler. Bu hesabı yapmak isterseniz eğer zekat hesaplama aracı kullanmadan da kendiniz analitik bir hesap ile yapabilirsiniz. Zekatın kırkta biri demek, kendi temel ihtiyaçlarınızın ve borçlarınızın dışında elinizde kalan ve nisap miktarını aşan malınızın kırkta biri yani %2,5 miktarını zekat olarak verebilirsiniz. Nisap miktarı olarak belirtilen miktar ise 85 gram altın ya da bu tutar ederinde bir miktar değerli eşya ya da paranızın olmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.