Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ZİRAAT BANKASI IBAN SORGULAMA

IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) kullanımı 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Türkiye’de zorunlu hale getirilmiştir. IBAN başında TR olacak şekilde toplam 26 haneden oluşmaktadır. Tüm dünya genelinde sistem bu şekildedir.

IBAN kullanımındaki amaç yanlış gönderilen havale, eft gibi işlemleri ve bu sebeple oluşan zaman kaybını önlemektir. Bir IBAN’ın ait olduğu ülkeyi, bankayı ve kişiyi dünya bankacılık sisteminin tamamı bilecektir. Bir havale ya da EFT işleminde yanlış IBAN kullanılması durumunda para tekrar havuza gelecek ve gönderen kişinin hesabına iade edilecektir. Yanlış yapılan para transferinin önüne geçilebilmesi için garantili bir sistemdir. IBAN yalnızca TL hesapları için değil vadeli, vadesiz, altın, dolar, euro gibi banka hesaplarının tamamında geçerli olan bir sistemdir. Bu sistemin en önemli amacı tüm dünyada sorunsuz bir şekilde havale ve EFT işlemlerini ortak bir yolla gerçekleştirebilmektir. Biz de size bu yazımızda Ziraat Bankası IBAN sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası IBAN sorgulama için 444 00 00 arayabilir ya da internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıdaki bilgiler gerekmektedir.

  • Şube Kodu ya da Şube İsmi: Şube kodu kart hesap numaranızdaki ilk dört hanedir.
  • Müşteri No: Kart hesap numaranızdaki ilk dört haneden sonraki sekiz haneden oluşmaktadır.
  • Ek No: Hesabınızın son 4 rakamı Ziraat Bankası ek numaranız anlamına gelmektedir. Ziraat Bankası ek no 5001, 5002 ya da 5003 olmaktadır.

Size vereceğimiz linke tıklayıp bu alanları doğru bir şekilde doldurduktan sonra sağ tarafta bulunan hesapla butonuna tıklayarak Ziraat Bankası hesabınıza ait IBAN’ınızı öğrenebilirsiniz. IBAN’ınızı öğrendikten sonra size havale ve EFT yapmak isteyenlere numaranızı vererek kolayca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

2

Ziraat Bankası IBAN sorgulama işlemini kendi hesabınızın yanı sıra, yukarıdaki bilgileri kullanarak para transfer edeceğiniz diğer hesaplar için de uygulayabilirsiniz. Bu sayede işleminizi daha kısa süre içinde yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.