Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Affı

Bağ-Kur’un tam adı, esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar sosyal sigortalar kurumudur. Bağ-Kur herhangi bir kurumda çalışmaya, serbest işte sigortalı çalışan kişiler, esnaf olarak adlandırılanlar ve kendi iş yerlerinde çalışan kişiler, sanatkar olup sigortalı çalışan kişilerin sosyal ve sağlık alanındaki haklarını koruyan sosyal güvenlik kurumudur. Bu kişiler kendi iş yerleri için çalışıp uğraşmaktadırlar. Bağ-Kur’da bu kişilerin tüm alandaki haklarını korumak ve olabilecek durumlarda sahip oldukları haklardan yararlanmaları için kurulmuştur.

Bağ-Kur’a borcu olanlara sevindirici haber geldi. Borcu olduğundan dolayı emekli olamayan veya hastane hizmetinden yararlanamayan tüm Bağ-Kurlunun borçları silinmektedir. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur affı konusunu işleyeceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 22.08.2016 ve 2016/18 tarihinde yayımlanan belgede yapılandırma ile ilgili olarak bir belge yayımlandı. Bu duruma göre ise Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar prim borçlarında yapılandırma ve taksitlendirme yapabilmek için başvurularını yapabileceklerdir. Af kapsamında Bağ-Kur prim borçları yapılandırma ile kredi kartı ile de ödenebilir. Bağ-Kur yapılandırması taksit seçeneğini seçmiş olan sigortalıların birinci ve ikinci taksitlerini zamanlarında ödememeleri durumunda, yapılandırmaları ihlale girmiş olacaktır. Bağ-Kur borcu yapılandırma işlemlerinde kişi borcunun tamamını ödemeden emekli olamaz. Fakat kişinin borcunu peşin olarak ödemeleri ile ve ardından gerekli olan şartları gerçekleştirmeleri ile emekli olabilirler.

Bağ-Kur Affı İçeriği

Bağkur affı, 24 aydan fazla olacak şekilde Bağ-Kur’a prim borcu olan kişileri kapsamaktadır. Yani şu demek oluyor ki Bağ-Kur’a 2 yıl gibi bir zaman diliminden az olarak prim borcu bulunan kişileri bu af kapsamamaktadır. 24 aydan daha fazla olacak şekilde Bağ-Kur’a borcu bulunan kişilerin Bağ-Kur affı ile borçları ve de hizmet süreleri silinecek borçları bulunmayacaktır. Bağ-Kur affıyla beraber silinecek olan hizmetler ileriki zamanlarda geri alınabileceklerdir. Emekli olabilmek için prim günü sayısına ihtiyacı olan kişiler silinmiş olan sürenin tamamı olmak şartıyla ihtiyaçları olan süre kadar prim ödeyip geri alabilme şansına sahiptirler. Bir başka koşulda Bağ-Kur affı ile beraber Bağ-Kur’a 24 aydan fazla sürede borcu olan kişiler içinse ana paraları sabit tutmaları karşılığıyla gecikme zamlarının yarısı silinecek ve kalan miktarda da 36 ay taksitle birlikte ödeme imkanlarına sahip olabileceklerdir. 24 aydan daha az miktarda borcu olan kişiler gecikme zammının yarısını sildirerek borçlarını sunulan taksit imkanlarıyla ödeyebileceklerdir. Bağ-Kur borçlarında önceden de olduğu gibi borçların tamamen silinmesi ve dondurulması gibi bir durum yoktur. Sadece gecikme zamları ve faizler silinecektir. Ana para üzerinden belirli oranlara göre paralarda yeniden hesaplamalar yapılacaktır.

Bağ-Kur borç affından yararlanabilmek için;

  1. Bağ-Kurlu olmanız gerekiyor,
  2. Borç süresinin 12 ay ve 12 aydan daha fazla olması gerekiyor
  3. Borçları çabucak sildirmek için dilekçe vermeniz gerekiyor,
  4. Borcunu yapılandıranların dilekçe vermesi şart,
  5. Dilekçelerin bağlı oldukları SGK müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir.

Torba Yasada Bağ-Kur Affı

Yürürlüğe giren Torba yasa maddeleri, Torba yasada bağkur affıyla beraber 600 bin esnafın bulunan prim borçları ve gelirlere göre yeniden bir yapılandırılma bu sayede sağlanacaktır. Bağkur güvencesine sahip bireylerin önceki yıllarda Emekli sandığı ve SSK güvencelerinin bir araya gelmesi ve bu güvencelerin birleşmesi ile beraber ortaya çıkmış sorunlar ve basamak farkı sona erecektir. Bireylerin sosyal güvenceleri yine kurum tarafından korunmaya devam edecektir. Farklı güvencelere sahip olan bireylerin, sigorta birleştirme işlemindeki ilk basamaktan devam edip, güvencesinden bu şekilde yararlanabilecektir. Yeni iş yeri açmış olan bireyler 3 ay içinde SGK’ya başvuru yaparak Torba Yasada Bağ-Kur affı maddelerinden yararlanıp, ödeyemedikleri prim borçları için yeni bir yapılandırmadan yararlanacaklardır. Torba Bağ-Kur affı düzenlenen Torba Yasa kanununda yeni maddelerle tekrar düzenlendi. Prim ödemeleri konusunda sorun yaşayan kişilere kısmi bir af getirilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.