Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BAĞ-KUR SORGULAMA

BAĞ-KUR diğer adı ile 4-B kendi işi olan esnaf, şirket ortağı yönetim kurulu üyesi gibi bir işyerinin sahibi, yönetim kuruluna veya şirket müdürlüğüne seçilmiş olan kişilerin kendi ceplerinden masraflarını ödedikleri bir emeklilik ve sağlık kuruluşlarından yararlanma hizmetidir. Peki BAĞ-KUR sorgulama işlemini nasıl yapabilirsiniz bunu inceleyelim. Daha geniş ve kapsamlı bahsedeceğimiz ancak başta sosyal güvenlik kurumu şifre kullanmadan ya da e-Devlet sistemi üzerinden BAĞ-KUR sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Şimdi daha geniş açıdan BAĞ-KUR sorgulama konusunu inceleyelim.

BAĞ-KUR sorgulama işlemini yaparak hangi bilgilerimizi sorgulayabiliriz sorusunun yanıtına bakalım. Öncelik olarak herkesin merak ettiği ve sıkça sorulan sorulardan biri olan BAĞ-KUR prim ve gün sayılarınızı sorgulayabilirsiniz. BAĞ-KUR sorgulama işlemini uğraşmadan ve kolay bir şekilde yapmak isteyenler için şifresiz işlem bulunmakta. Bunun için sosyal güvenlik kurumu (SGK) resmi internet sitesine giriş yaparak ESM ekranından T.C kimlik numarası bilginizi girerek BAĞ-KUR sorgulama yapabilirsiniz. BAĞ-KUR sorgulama haricinde BAĞ-KUR borç sorgulama vardır bu konuda yeterince meşgul eden bir konudur.

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nedir?

BAĞ-KUR sorgulama işlemi yaparak BAĞ-KUR hizmet dökümü bilgilerinize de ulaşırsınız. Sigortanızın ödenip ödenmediği sigortanız ile ilgili aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını BAĞ-KUR sorgulama ekranında bulabilirsiniz. BAĞ-KUR sorgulama işlemi sayesinde aklınızdaki en büyük sorunun cevabına yani ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını BAĞ-KUR sorgulama ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bağ-kur hizmet dökümünüzü almanız sizin açınızdan oldukça önem taşıyan bir işlemdir. BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü aldığınız taktirde sigortanız ve emekliliğiniz ile ilgili ne varsa hepsinin cevabını alabilirsiniz. BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü alabilmeniz için bağlı kurumları ziyaret edebilirsiniz.

Eğer bunun için zamanınız yok ise ve gideceğiniz yer uzak ise bu işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. BAĞ-KUR yani 4B hizmet dökümünüzü alabilmeniz için bir adet e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-devlet şifresi için PTT şubelerine giderek elde edebilirsiniz. Eğer elinizde e-devlet şifresi mevcut ise sisteme giriş yapıp sol üst köşedeki işlemler menüsünden 4B hizmet dökümünüze ulaşırsınız. Hizmet dökümünüzle ödemiş olduğunuz bütün prim tutarlarını görebilmekte ve aynı zamanda ödemelerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz bu işlemi sosyal güvenlik kurumu (SGK) çatısı altında birleşmiş olan kurumların elektronik ortam sayesinde şifresiz bir şekilde yalnızca kimlik bilgilerinizi girerek hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Daha önceki yıllarda şifreli olarak yapılan işlemler kullanıcıları zorladığı için şifresiz hale getirilmiştir. Sosyal güvenlik kurumunun (SGK) şifresiz BAĞ-KUR hizmet dökümü işlemi ile daha kolay takip işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca daha öncede belirttiğimiz üzere e-devlet sistemi üzerinde aklınıza gelebilecek her işlemi de kurumlara gitmenize gerek kalmadan çok kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz.

BAĞ-KUR Gün Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR gün sorgulama işleminizi gittikçe gelişen teknoloji sayesinde çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede işlemleriniz daha kısa sürmekte. Her işlem gibi bu işleminizi de e-Devlet sistemi üzerinden halledebilirsiniz. E-devlet artık yaygın olarak kullanılan bir sistem olduğu için e devlet kapısına girmek için gerek duyulan e-devlet şifresi de herkes de bulunmaktadır.  Bundan önce BAĞ-KUR gün sorgulama işlemi ve bu tarz işlemler iki şekilde yapılırdı. Ancak bu sitelerden birisi yani (E-SGM) kapatıldığı için şifresiz sorgulamalar artık mazi olmuştur. Yalnızca e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Peki gün sorgulama işlemi nasıl yapılır. E-devlet sistemine giriş yapıktan hemen sonra sol üst köşede bulunan menüde 4B gün sorgulama seçeneği ile gün sorgulama işleminizi de diğer işlemler gibi kolaylıkla yapabilirsiniz. Böylelikle bu işleminizi de en güvenilir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

BAĞ-KUR Yapılandırma Nedir?

Sosyal güvenlik kurumu (SGK) borcu olan vatandaşlara artık BAĞ-KUR yapılandırma kolaylığı sunmakta. Kişiler BAĞ-KUR yapılandırma dönemlerinde başvuru yapmaları halinde ilgili düzenlemeden yararlanma imkanı kazanırlar. Sosyal güvenlik kurumunun (SGK) 4B olarak adlandırdığı BAĞ-KUR sigortasında vatandaşın her ay düzenli olarak prim ödemesi yapması zorunlu tutulmuştur. Sigortalının sigortasının aktif kalması için ve kişilerin BAĞ-KUR sigortası üzerinden emeklilik hakkı kazanabilmeleri için prim ödemelerinin zamanında yapılmaları her zaman zorunludur. Düzenli olarak ödenmeyen primlerin oluşturduğu sorunlar her zaman kafa karıştırır.

Eğer prim ödemenizi düzenli olarak yapmamış iseniz ne yapmanız gerekir? Düzenli olarak ödeme yapmadığınız için borçlarınız günden güne artacaktır. Bu artan borçlar sigortalı için büyük sorunlar yaratabiliyor. Bunlardan birisi sigortanın pasif duruma düşmesini sağlar. Ayrıca vatandaşın emekli olabilmesi için ödenmesi gereken primler de eksik kalmış olur. Bu tarz sorunlar yaşanmaması için BAĞ-KUR yapılandırma imkanı sunulmuştur. BAĞ-KUR yapılandırma işlemi BAĞ-KUR borcu olanların borçlarının tekrardan yapılandırılmasını sağlamaktadır. Ancak bu hizmet sürekli yararlanılacak bir hizmet değildir.

Devlet tarafından alınan karar ile birlikte vatandaşların belli bir süre içerisinde yararlanması mümkündür. BAĞ-KUR yapılandırması hizmetinden faydalanmak için mutlaka kabul edilen süre içerisinde başvuru yapılması gerekir. BAĞ-KUR yapılandırma işlemi ile vatandaşların borçlarının azalması durumunda borçları ödemek daha kolay bir hal alacaktır. Bu hizmette BAĞ-KUR borçlarının faizlerinin silinmesi ve asıl borç üzerinden tekrar taksitlendirilmesi işlemi söz konusudur. Böylelikle BAĞ-KUR borçlarının ödenmesi daha kolay bir hal alır. BAĞ-KUR yapılandırma sürelerinde yapılacak başvurular nedeni ile bağ-kur borcu olan tüm sigortalı vatandaşlar rahatlıkla hizmetten yararlanabilir.

BAĞ-KUR Emeklilik

1999 yılından bu yana erkeklerde 23 yıldan fazla kadınlarda ise 18 yıldan fazla emeklilik süresine sahip olan kişiler yaşa bağlı kalmadan emekli olacaklardır. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler için sosyal güvenlik kurumu (SGK) resmi sitesinde yayınlanan tablolarda belirtilen bütün şartları tamamladıktan sonra emekli olabilme hakkını kazanmış olurlar.

BAĞ-KUR Borç Sorgulama Nedir?

BAĞ-KUR yeni adıyla 4B kurumuna ait olan borçlarınızı BAĞ-KUR borç sorgulama gibi uygulaması son derece kolay bir işlemle öğrenebilirsiniz. BAĞ-KUR primlerinizin düzenli bir şekilde ödemesinin yapılması kişinin emekliliği için büyük bir önem taşır. BAĞ-KUR primlerinizin ödemesini yapmadığınız taktirde sürekli borç birikir ve bu borç sürekli faizli bir şekilde artış gösterir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamanız için düzenli olarak BAĞ-KUR borç sorgulama işlemi yapmalısınız. BAĞ-KUR borç sorgulama hizmeti sizler için iki seçenek olarak sunulmuş durumda. Bunlardan birisi e-Devlet sitesi üzerinden BAĞ-KUR borç sorgulama işlemidir.

Eğer e-Devlet sistemi üzerinde BAĞ-KUR borç sorgulaması yapacaksanız e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifrelere PTT şubelerinden 2 TL karşılığında ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan işlemler menüsünden 4B borç durumu kısmına girerek gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra BAĞ-KUR borç sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olur.

Aynı zamanda da  internet üzerinden sosyal güvenlik kurumu (SGK) resmi internet sitesine giriş yaparak yapmak istediğiniz işlemi seçip BAĞ-KUR borç sorgulama yapabilirsiniz. Yazımızın ilerleyen kısmında bu işlemlerin nasıl yapılması gerektiği detaylı olarak anlatılacaktır.  En son yayınlanan kanuna göre bütün vatandaşlar borç sildirme işleminden yararlanabilir. BAĞ-KUR borcunuzu sildirmek için borç süresinin en az 12 ay olması lazım. Yalnızca 12 ay ve daha fazla borcu olan kişiler gerekli kuruma yani sosyal güvenlik kurumuna (SGK) bir dilekçe yazarak kolaylıkla borçlarını sildirebilecek.

Eğer borcunuz 12 aydan az bir sürede ise BAĞ-KUR borcunuz silinmeyecektir. Borcu olan ve başvuruda bulunan kişilerin BAĞ-KUR borçları yapılandırılacaktır. BAĞ-KUR borçları silinen kişiler eğer ki emekli olabilmek için diğer bütün şartları yerine getirdi ise emekli olacaklardır. BAĞ-KUR borcunu sildirmek isteyenlerin ya esnaf ve sanatkar yada tarım ve çiftçi BAĞ-KURlusu olmaları gerekmekte. Prim borçlarının yapılandırılması ve bu yapılandırmanın iptali için başvuru yapmış olan kişiler BAĞ-KUR affından yararlanabilir.

İnternet Üzerinden BAĞ-KUR Sorgulamamı Nasıl Yapabilirim?

BAĞ-KUR, daha önce de bahsetmiş olduğumuz üzere devlet veya özel şirkette çalışma fırsatı olmayan kişilerin ilerleyen dönemlerde emekli olmasını amaçlayan bir kurumdur. Emekli Sandığı ve SSK üzerinden prim ödemesi yapılmayan kişiler için emeklilik ve sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamakta ve ödediği primler ile ileride emekli olmasını sağlayan sistemdir. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte birçok işimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Sigorta sorgulama işlemlerimizi daha önceleri Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun resmi web sayfası olan E-SGM üzerinden de yapabilmekteydik. E-SGM üzerinden yapılan işlemlerde şifre istenmemekteydi. Fakat E-SGM uygulaması kapatıldığı için artık sigorta sorgulamalarımızın hepsini E-Devlet üzerinden yapıyoruz.

Bunlardan bir tanesi de BAĞ-KUR sorgulama işlemidir. BAĞ-KUR sorgulama işleminizi tek bir site üzerinden yapabilirsiniz. Bu site E-Devlet Sitesidir. E-Devlet sitesi üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet şifresinin ücreti 2 TL’dir. Almış olduğunuz şifre ile E-Devlet sisteminde bulunan birçok kurum ve kuruluşlar ile ilgili sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu da E-Devlet bünyesinde hizmet vermektedir.

E-Devlet Üzerinden BAĞ-KUR Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden de yapabilmektesiniz. E-Devlet üzerinden BAĞ-KUR sorgulama işlemi için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfadan kimliği şimdi doğrula adlı butona tıklayınız.

Adsız1111

Butona tıkladığınızda açılan sayfadan sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girmeniz istenecektir. TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Bu şekilde kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Son işlem olarak sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Bu şekilde BAĞ-KUR sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Adsız22

E-Devlet BAĞ-KUR Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.