Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü

Yapabileceğiniz pek çok resmi kurum işlemi artık E-Devlet kapısı üzerinden çok kolay. E-Devlet kapısı sayesinde bu gibi işlemler çok daha basit bir hal aldı. Daha önceleri 4A hizmet dökümü alabilmek için SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmek gerekiyordu. Ancak yoğun bir iş temposu içerisinde bulunan kişiler için bu işlemi gerçekleştirmek oldukça zordu. Bu yüzden çok daha kolay bir işlem ile yani E-Devlet 4A hizmet dökümü ile bu işlem çok daha pratik bir hale getirildi.

Çağımızın en büyük gelişmişliği olan internet, artık bireysel bir hizmet haline geldi ve hemen herkesin elinde bulunan akıllı cihazlarda dahi internet bağlantısı bulunmaktadır. İnternetin sağlamış olduğu hizmetlerden biri de sorgulama işlemleri için getirdiği kolaylıklardır. Bu kolaylıklardan biri de E-Devlet kapısıdır. E-Devlet kapısı, gerçekleştirmek istediğiniz resmi kurum işlemlerinin çoğunu barındıran, büyük bir sistemden oluşmaktadır. Ayrıca bu işlem internet üzerinden gerçekleştirildiği için zamandan da büyük ölçüde tasarruf etme imkanına sahipsiniz.

Genel olarak E-Devlet işlemlerini gerçekleştirebilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifre E-Devlet şifresi olarak kullanılmaktadır. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için ise sizlere en yakın PTT şubesine gitmeniz ve E-Devlet şifresi almak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Bunun karşılığı olarak ise sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabileceksiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet 4A hizmet dökümü işlemini gerçekleştirebileceksiniz. E-Devlet 4A hizmet dökümü için ayrıntılı olarak verilecek bilgiler yazının geriye kalan kısmında yer alacaktır.

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü Nasıl Yapılır?

4A, özel sektör ve devletin bir takım kademelerinde bulunan kişilere verilen bir kısaltma kodudur. Bu kişiler halk arasında, kısaca sigortalı olarak bilinmektedir. 4A’ya bağlı olan kişilerin yapmış oldukları hizmeti takip edebilecekleri ve buna bağlı olarak emeklilik zamanlarını belirlemek için kaç yıl kaldığını hesaplamaya yarayan sisteme 4A hizmet dökümü ismi verilmektedir.

Normal şartlarda bu hizmet dökümünü SGK’ya giderek de temin edebilirsiniz. Ancak oluşabilecek gereksiz zaman kaybını önleyebilmek için bu işlemi yapabileceğiniz alternatif bir yol önereceğiz. Bu yol ise E-Devlet kapısından geçmektedir.

E-Devlet 4A hizmet dökümü işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak E-Devlete ait resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında açılan ana sayfa üzerinden, sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekecektir. Tüm bu işlemlere ait görseller, hemen alt kısımda siz değerli okurlarımız için paylaşılacaktır. Böylece işlemlerinizi teyit ederek ilerletebilirsiniz.

plaka1

Karşınıza çıkan yeni sayfa üzerinde birtakım başlıklar ve alt başlıkları göreceksiniz. Bu başlıklarda genel olarak bakanlık veya resmi kurum isimleri yer almaktadır. Alt başlıklarda ise bu bakanlık ve resmi kurumlara ait alt sorgulama işlemlerini görebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz E-Devlet 4A hizmet dökümü işlemi için ise S harfine gelerek Sosyal Güvenlik Kurum başlığını bulunuz. Bu başlığın alt başlıkları arasında yer alan 4A Hizmetleri alt başlığından 4A Hizmet Dökümü başlığına tıklamanız gereklidir.

dasda

Daha sonrasında E-Devlet 4A hizmet dökümü için karşınıza çıkan sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız.

edevletson

Hemen ardından yeni bir sayfa açılacak ve bu sayfa üzerinde birtakım bilgilerin girilmesinin gerektiğini göreceksiniz. Bu bilgiler arasında TC Kimlik No ve E-Devlet şifresi bilgileri yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara sırası ile girdikten sonra sorgulama işleminizi tamamlayabilmek için Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece internet üzerinden E-Devlet 4A hizmet dökümü işlemini gerçekleştirmiş ve başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.