Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi

Bu yazımızda 4b nedir? Bağ-kur nasıl 4b olmuştur? 4b linin sahip olduğu sosyal güvenceler nelerdir? 4b den emekli olma şartları nelerdir? E-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi sorgulaması nasıl yapılır? sitemiz üzerinde ki linkten E Devlet 4b Emekli Aylık Bilgisinin nasıl sorgulanacağını anlatacağız!

4b yani eski adıyla Bağ-kur kendi hesabına çalışan kişilerin kayıtlı oldukları sosyal güvenlik koludur. Kanunda yapılan düzenleme sonrasında Bağ-kur olarak adlandırılan kurum Sosyal Güvenlik Kurumuna devredildikten sonra 4b olarak adlandırılmış ve bu kuruma kayıtlı olan vatandaşlar ise Bağ-kurlu yerine 4/b li olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK Bağ-kur ve Emekli Sandığının bir çatı altında toplanmasıyla kurulmuş bir kurumdur. Kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlıdır. Kuruma kayıtlı olan vatandaşlar bir çok sosyal güvenceye de sahiptirler. Bu sosyal güvencelerin neler olduğundan kısaca bahsedelim.

4B’ linin Sahip Olduğu Sosyal Güvenceler Nelerdir?

Bildiğimiz üzere kamu çalışanlarının devlet tarafından ödenen ve sağlanan bir sosyal güvenceleri vardır. Özel sektörde çalışan vatandaşların ise işverenleri tarafından sağlanan bir sosyal güvenceleri bulunmaktadır. Ancak durumu bir ev hanımının veya kendi işinde çalışmakta olan bir esnafın veya çiftçinin tarafından ele alırsak bu vatandaşların devlet tarafından sağlanan bir sosyal güvenceleri bilindiği üzere mevcut değildir. Bu durumda da kişinin sosyal güvencesinin sorumluluğu da tamamen kendisine aittir. BAĞ-KUR yani 4b bunlar gibi durumlarla karşı karşıya olan kişiler için vardır. Bu kapsamda BAĞ-KUR yani 4b aboneleri tıpkı diğer sosyal güvencelere sahip olan SSK (4a) ve Emekli Sandığı (4c) mensubu kimseler gibi hastalandıklarında ilaçları indirimli alma, zamanı geldiğinde emekli olmak gibi sosyal güvencelere sahiptirler.

4B Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Bağ-kurda en az asgari ücretin % 32’si kadar prim ödenmesi şartı vardır. Bağ-kur prim borcu oranı düzenlemeden önce yüzde 20 sağlık, yüzde 20 sigorta primi olarak ödenmekteyken, yeni dönemde yani düzenlemeden sonra toplamda yüzde 40 olan prim oranı yüzde 33.5 olarak belirlenmiştir. Bağ-kur da yani 4b de vergi kaydı devam ettiği sürece prim ödemesinin de yapılması zorunludur.

EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

  • 15 veya 25 yıllık ödemelerini yapmış olmaları
  • Belirli yaşı tamamlamış olmaları
  • Prim borçlarının bulunmaması halinde vatandaşlar 4b emeklisi olabilir.

E Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi

E devlet hayatımıza bir çok yeni kolaylık getirmiştir. E Devlet 4b emekli maaşı ne kadar bu kolaylıklardan biridir. Bu işlem sayesinde Bağ-kur emeklisi vatandaşlar emekli aylıkları ile ilgili bilgilere e devlet sistemi üzerinden gayet kolay bir şekilde ulaşabilmektedirler. E Devlet 4b Emekli Aylık Bilgisini sorgulamak için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için ise 11 haneli T.C. kimlik numaranıza ve e devlet şifrenize ihtiyacınız vardır.  Eğer e devlet şifreniz yoksa sisteme giriş yapmak için mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı üzerinden de giriş yapabilmeniz mümkündür. Biz bu yazımızda sizlere E Devlet 4b Emekli Aylık Bilgisi sorgulamasının e devlet şifresi ile nasıl yapılacağını anlatacağız.  E Devlet 4a Emekli Aylık Bilgisi sorgulaması işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı tıklayın.

E DEVLET

E Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi sorgulaması için ilk yapmanız gereken yukarıda ki bağlantıyı açmaktır. Yukarıda verilen bağlantıyı açmanız halinde karşınıza üstteki sayfa çıkacaktır. Açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Ekran Alıntısı

Daha sonra karşınıza yukarıda verilen görseldeki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Sonra ise daire içine alınmış “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız böylelikle E Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi sorgulamanızı yapmış olacaksınız.

E-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.