Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Adres Değişikliği

İkametgah bir kimsenin devamlı olarak yerleşmeyi düşünerek oturduğu yer anlamına gelmektedir. Kişi yerleşim yerini değiştirdiğinde ikametgah adresini de değiştirmesi gerekmektedir. İkametgah adresinin değişmesi durumunda kişinin bu değişikliği 20 iş günü içerisinde yetkili kurum ve kişilere bildirmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere ikametgah adresi değişikliği nasıl yapılır, adres değişikliğini bildirmemenin yasal cezası var mıdır, E-Devlet Adres Değişikliği nedir, nasıl yapılır ve E Devlet Adres Değişikliği işleminizi sitemiz üzerindeki linkten nasıl yapacağınızı anlatacağız!

İkametgah Adresi Değişikliğini Bildirmemenin Cezası Nedir?

İkametgah adresinizde ki değişikliği 20 gün içerisinde yetkili kişilere bildirmeniz gerekmektedir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ’nun 48 inci maddesi kapsamında kişilerin adres bilgilerinin güncel tutulması amacıyla ikametgah adresi değişikliğinin bildirilmesi işlemi yapılıyor. Adres değişikliğinin zamanında bildirilmemesi durumunda 480 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Yanlış adres beyanı yapılması durumunda ise ceza daha da artar 963 TL olur.

E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

TC ile adres sorgulama işlemi sayesinde vatandaşlar adreslerinde yaptıkları değişiklikleri online olarak e devlet üzerinden yapabilmektedirler. İkametgah adresinde ki değişiklikler normalde il Nüfus Müdürlüğüne gidilerek bildirilir. Ancak yer değişikliği yapan bir kimse yerleşim değişikliği sebebiyle uyum süreci yaşamakta ve zaman sıkıntısı yaşamaktadır. Böyle bir durumda ise Nüfus Müdürlüğüne gitmek vatandaş için fazladan zaman ayırması gereken bir işlem haline gelmektedir. E devletin hayatımıza getirmiş olduğu sayısız yenilikten biri de E Devlet Adres Değişikliği işlemidir. E-Devlet üzerinden Adres Değişikliği işlemini yapmak için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Bunun için ise 11 haneli T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimlik ( evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport v.b.) ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL ücret ödersiniz. Eğer e devlet şifreniz yoksa sisteme giriş yapmak için mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı üzerinden de giriş yapabilmeniz mümkündür. Bu yazımızda e devlet şifresi ile E Devlet Adres Değişikliği yapma işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. E Devlet Adres Değişikliği yapma işleminizi sitemiz üzerinden yapmak için aşağıda verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

adres

Adres Değişikliği işlemini yapmak için ilk yazının sonunda verilen bağlantıyı açınız. Linke tıkladıktan sonra karşınıza üstteki sayfa çıkacaktır. Açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

123456

Daha sonra karşınıza yukarıda verilen görseldeki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Sonra ise kırmızı çizgi ile belirtilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Bu adımları takip ettiğinizde E-Devlet Adres Değişikliği işleminizi yapmış olacaksınız.

E-Devlet Adres Değişikliği İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.