Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Askerlik

E-Devlet vatandaşlara elektronik ortam üzerinden devlet tarafından verilen hizmetlerin sunulduğu sistemdir. E devlet üzerinden evrak işlemlerimizi sıra beklemeden evimizin rahatlığında yapabilme imkanına sahip oluruz. Bunun için ise sadece e devlet şifresine sahip olmamız yeterlidir. E devlet şifremizi ise herhangi bir PTT şubesinden şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan fotoğraflı bir kimlik ( nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı vb. ) ile almanız mümkündür. Şifre ilk alındığında PTT ye işlem ücreti için 2 TL ödenmesi gerekir. Şifrenizi unutmanız veya tekrar şifre almak istemeniz üzerine PTT ye ödeyeceğiniz ücret ise 4 TL dir. Bunun dışında e Devlet üzerinden alacağınız e hizmetler için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. hizmetler tamamen ücretsizdir.

E-Devletten Hangi Hizmetleri Alabiliriz?

E Devletten alabileceğimiz hizmetleri sınıflandıracak olursak;

  • Ödeme işlemleriniz
  • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar
  • Bilgilendirme hizmetleri
  • Elektronik hizmetler
  • Kamu kurum ve kuruluşları arasındaki bilgi ve belge paylaşımı hizmetleri e devlet üzerinden yapılabilen hizmetler arasındadır.

E-Devlet Askerlik

Askerlik erkek vatandaşların yerine getirmekle yükümlü oldukları bir vatan hizmetidir. Kanuna göre T.C. uyruklu bedenen ve ruhen sağlam olan bütün erkek vatandaşlar askerlik görevini yerine getirme mecburiyetindedirler. Erkeklerde 20 yaşına girilen Ocak ayı ile 41 yaşına girilen Ocak ayına girilen süreye kadar ki dönem ” Askerlik çağı” olarak adlandırılır. 1916 yılında çıkarılan yasaya göre her erkek 21 yaşına girdiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırır. Askerlik süreleri:

  • Uzun dönem zorunlu askerlik; 12 aydır
  •  Önlisans mezunları er/erbaş statüsünde uzun dönem 12 ay askerlik yaparlar.
  • Lisans mezunları, yüksek lisans mezunları veya doktora mezunları ise  o anki subay ihtiyacına ve kişinin kendi isteğine göre kişi uzun dönem yedek subay olarak 12 ay (ücretli olarak) ya da 6 ay Kısa Dönem Er veya Erbaş olarak zorunlu askerlik görevlerini tamamlarlar.

Yasal olarak belirlenen bazı özel durumlarda askerlikten muaf tutulmak veya askerliğin ertelenmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ise e devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığının online hizmeti olarak E Devlet Askerlik sorgulaması yapılmaktadır.

Biz de bu yazımızda sizlere e devlet askerlik sorgulama işleminizi nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

E-Devlet askerlik sorgulama (askerlik nereye çıktı ?) işlemi için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklamanız gerekmektedir.

askerlik durum belgesi

Verdiğimiz linke tıkladığınızda ilk olarak karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfadan ok ile gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Ekran Alıntısı

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen ilk kısıma 11 haneli T.C. kimlik numaranızı alt kısıma ise PTT şubesinden aldığınız e devlet şifrenizi yazınız. Daha sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Böylelikle e devlet askerlik sorgulamanızı sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.