Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet İkametgah

Günümüz teknolojisi internet üzerinden gelişme imkanı bulmaktadır. Gelişen internet teknolojileri ile birlikte pek çok işlem internet üzerinden yapılabilir bir hale gelmiştir. İnternet teknolojileri artık lüks yerine ihtiyaç olarak günümüzde büyük bir önem arz etmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilebilen pek çok işlem vardır. Bu işlemlerin arasında bankacılık işlemleri, alışveriş işlemleri, ödeme işlemleri, sorgulama işlemleri gibi çoğu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerden biri de resmi kurum sorgulamalarıdır.

Daha öncesinde herhangi bir resmi kurum ile alakalı işleminiz olduğunda o resmi kuruma bireysel olarak gitmeniz ve işlemlerinizi kimlik bilgileriniz ile yapmanız gerekiyordu. Ancak bu işlemler gündelik yoğun iş temposu arasında büyük bir vakit kaybına sebep olmaktaydı. Bu vakit kaybının yanı sıra bekleyeceğiniz uzun kuyruklar da yapacağınız işlemleri daha güç bir hale getirmekteydi. Ancak internet sorgulamaları ile birlikte bu işlemlerin hiçbirini yapmanıza gerek kalmadı. E-Devlet kapısı üzerinden hemen hemen tüm resmi kurum işlemlerinin büyük bir bölümü yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri de E-Devlet ikametgah sorgulama işlemidir. E-Devlet adres sorgulama ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilmek ve ikametgah temin işleminizi internet üzerinden E-Devlet kapısı aracılığı ile kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirebilmek için yazının geriye kalan kısmını lütfen dikkatli bir biçimde okuyunuz.

E-Devlet İkametgah Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkametgah belgesi oturduğunuz yerin, devletin sisteminde kayıtlı olduğu yerin resmi olarak belgelenmesi işlemidir. Bu belge normalde muhtarlıklar veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Ancak tüm bu işlemleri yapmanıza ve bu kurumlara gitmenize artık gerek yok. İnternet sorgulamaları ile bu işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız E-Devlet ikametgah sorgulama işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet kapısı pek çok resmi kurum ve bu resmi kurumların işlemlerinin gerçekleştirildiği bir sistemdir. Bu sistem üzerinde neredeyse tüm bakanlıklara ait birtakım işlemler bulunmakta ve ayrıca il il fatura sorgulama ve ödeme işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmeye başlanılması ile birlikte resmi kurumlardaki sıralar ve uzun kuyruklar da bir nebze de olsa azalmıştır. Pek çok işlemde olduğu gibi E-Devlet ikametgah işleminde de bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifre sizin kimlik bilgilerinizi doğrulamak üzere istenecek olan bir şifredir. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için ilk olarak size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Görevli kişiye E-Devlet şifresi almak istediğinizi söyleyiniz. Bu işlemin ücreti sadece 2 TL’dir. Ayrıca E-Devlet şifrenizi alabilmek için kimlik bilgilerinize de başvurulacaktır. Bu durumun sebebi ise E-Devlet şifresinin sadece size özel bir şifre olmasıdır. Ek olarak, E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra lütfen kimseyle paylaşmayınız. Böylece belgelerinize başka bir kimsenin ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Şifre temin işleminden sonra E-Devlet ikametgah sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu sayfanın sol kısmında yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

edevlet

Karşınıza bir sayfa çıkacak ve bu sayfa üzerinden pek çok sorgulama işleminin gerçekleştirebildiğini göreceksiniz. Bu sayfa harf sırasına göre düzenlenmiştir. Buradan E-Devlet ikametgah sorgulama için N harfine geliniz ve Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığının altında yer alan NVİ Adres Bilgilerim linkine tıklayınız.

asas

Karşınıza bir sayfa çıkacak ve bu sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek devam ediniz. Açılan sayfa üzerinde birtakım bilgiler istenecektir.

edevletson

Bu bilgiler TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresidir. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak E-Devlet ikametgah işleminizi E-Devlet kapısı üzerinden başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet İkametgah Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.