Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet IMEI

İnternet günümüzün en büyük gelişmişlik seviyesidir. İnternet sayesinde gündelik işlerimizin pek çoğunu, internet üzerinden gerçekleştirme imkanına sahibiz. Böylece herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan, işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örnek olarak alışveriş yapmak için çeşitli alışveriş siteleri bulunmaktadır. Bu siteler üzerinde yer alan giyim ve aksesuar ürünlerini inceleyip, alabilirsiniz. Kargo ile teslimat sayesinde almış olduğunuz ürünü kapınızdan teslim alabilirsiniz. Ayrıca beğenmediğiniz ürünleri de kargo ile geri yollayarak, ödemiş olduğunuz ücretin tamamını geri alabilirsiniz. Bu gibi pek çok örnek verilebilir. Temel internet işlemleri arasında ise internet bankacılığı, fatura ödemeleri, sosyal medya hesapları ve resmi kurum sorgulama işlemleri de yer almaktadır.

Bu işlemler arasında bulunan resmi kurum işlemlerini sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece işleminizi gerçekleştireceğiniz kuruma gitmenize de gerek kalmayacaktır. Eğer böyle bir sistem kurulmasaydı, yapacağınız her resmi kurum işlemi için alakalı resmi kurumun binasına giderek, kimlik bilgileriniz ile işlem yapmanız gerekmekteydi. Ayrıca resmi kurumlarda bekleyeceğiniz sıralar da bu işlemleri bir kat daha zorlaştırmaktadır. Büyük bir zaman kaybı da cabası. Ancak internet sorgulamaları sayesinde tüm bu karmaşadan kurtulma imkanına sahipsiniz. İnternet üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemlerinden biri de E-Devlet IMEI sorgulama işlemidir. E-Devlet IMEI nasıl öğrenilir ile alakalı tüm detaylı bilgilere yazının devamını dikkatli bir şekilde okuyarak ulaşabilirsiniz.

E-Devlet IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI, cep telefonlarında bulunmakta ve IMEI numarası cep telefonları için kimlik görevi görmektedir. Bu numaranın içerisinde telefon bilgileri yer almakta ve ülkelere göre kullanım kısıtlaması bu numara ile gerçekleştirilmektedir. Örneğin yurt dışından temin etmiş olduğunuz bir cep telefonunu ülkemize getirdiğinizde, sınırlı bir kullanım hakkına sahip olacaksınız. Bu kullanım ilk etapta 60 gün ile sınırlıdır. Yani 60 gün içerisinde IMEI numaranızı kaydettirmezseniz, cep telefonunuz kullanıma kapatılacaktır. IMEI kaydetme işlemi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca IMEI sorgulama işlemine geri dönecek olursak, bu işlemi E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama imkanına sahipsiniz. E-Devlet kapısı ise hemen hemen tüm resmi kurumlara ait pek çok işlemin yapılabildiği bir sistemdir. Tamamen sanal ortama dönük olarak kurulmuş bir sistemdir. E-Devlet kapısı üzerinden yapabileceğiniz bir diğer işlem ise fatura ödeme işlemleridir. Ancak çoğu E-Devlet kapısı işlemi için bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifre ise PTT şubelerinden verilmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Görevli kişiye E-Devlet şifresi almak istediğinizi söylediğinizde, sadece kimlik bilgilerinize başvurularak E-Devlet şifrenizi hemen alabilirsiniz. Ayrıca bu şifre için sizden istenecek temin bedeli ise sadece 2 TL’dir.

E-Devlet şifrenizi elde ettikten sonra E-Devlet IMEI sorgulama işleminize başlamak üzere ilk olarak E-Devlet kapısı resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Site açıldığında ise E-Devlet IMEI sorgulama için hemen sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

plaka1

Böylece karşınıza yeni bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde ise pek çok resmi kuruma ait çeşitli sorgulama işlemleri yer almaktadır. Bu liste alfabe sırasına göre yerleştirilmiştir. Bu yüzden E-Devlet IMEI sorgulama için ilk olarak B harfine geliniz ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumları başlığına geliniz. Başlık altında yer alan IMEI Sorgulama butonuna tıklayınız.

aaa

Böylece E-Devlet IMEI sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

acac

Bu sayfa üzerinde sizden IMEI numaranızı girmeniz istenecektir. IMEI numaranızı bilmiyorsanız ilk olarak “*#06#”yi tuşlayınız. Böylece IMEI numaranız ekranda çıkacaktır. Bu numarayı, site üzerine giriniz ve Güvenlik Resmi bilgisini de girdikten sonra Sorgula butonuna basınız. Böylece E-Devlet IMEI sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.