Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Kimlik Bilgileri

Türksat A.Ş tarafından hayatımıza kazandırılmış e devlet kapısı sayesinde bir çok işlemimizi online olarak çok kısa bir süre içerisinde yapabilmekteyiz. E devletin sunmuş olduğu hizmetleri hayatımıza sağladığı kolaylıkları saymakla bitiremeyiz. Sunulmakta olan E devlet hizmetlerine örnek verecek olursak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dair hizmetler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına dair hizmetler, İçişleri Bakanlığına dair hizmetleri verebiliriz. Verilen tüm bu hizmetleri ve çok daha fazlasını yapmak için e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise 11 haneli T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimlik ( evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport v.b.) ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL ücret ödersiniz. Eğer e devlet şifreniz yoksa sisteme giriş yapmak için mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı üzerinden de giriş yapabilmeniz mümkündür.

Bu yazımızda sizlere E-Devlet Kimlik Bilgileri sorgulaması nasıl yapılır? E Devlet Kimlik Bilgileri sorgulamanızı sitemiz üzerinden verilen link ile nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

E-Devlet Kimlik Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

E Devlet Kimlik sorgulama işlemini yapmak için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmalısınız. E-Devlet Kimlik Bilgileri sorgulama hizmeti sayesinde nüfus cüzdanınızda bulunan bilgileri e devlet sistemi üzerinden görüntülemeniz amaçlanmıştır. Yani bu hizmet ile T.C. kimlik numaranızı, anne baba adınızı, doğum yerinizi, doğum tarihinizi, cilt numaranızı, aile sıra numaranızı ve sıra numaranızı görüntülemek mümkündür.

E-Devlet üzerinden kişisel bilgilerinize dair bir çok işlem yapılabilmektedir. Bu hususta kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek için e devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı başkaları ile paylaşmamanız gerekmektedir. E devlet şifrenizi seçerken size özel bir şifre olmasına ve tahmin edilmesi zor bir şifre olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz linki kullanarak E Devlet Kimlik Bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

99999

E Devlet Kimlik Bilgilerinizi sorgulamak için öncelikle e devlet kapısı üzerinden kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

123456

Kimlik doğrulamanızı yapmak için e devlet kullanıcı kolaylığını düşünerek farklı yöntemler sunmuştur. Bu yöntemler yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere e devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığıdır. Ancak bu yöntemlerden T.C. kimlik kartı doğrulaması şimdilik yalnızca pilot il olarak seçilen Kırıkkale de yaşayan vatandaşların kullanımına uygundur. E devlet giriş yöntemlerinden size en uygun olanını seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Biz yazımızda e devlet şifresi ile sisteme nasıl giriş yapılabileceğini anlattık. Bizim gibi e devlet şifresi yoluyla sisteme giriş yapmayı seçmeniz halinde açılan sayfaya T.C. kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazıp sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.  Bu adımları takip ettiğinizde E Devlet Kimlik Bilgileri sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

E-Devlet Kimlik Bilgileri Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.