Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Maaş Bordrosu

Maaş bordrosu herhangi bir iş yerinde bir ücret karşılığı olarak çalışan kimselerin aldıkları aylık maaşları, bunların vergilerini, kesintilerini ve aylık net ücretlerini gösteren resmi bir cetvel olup, maaş bordrosu sorgulama işlemi Maliye Bakanlığına bağlı olarak yapılan bir işlemdir. Normal şartlarda bu işlemi yapmak için Maliye Bakanlığı’na gitmeniz gerekmektedir. Ancak günümüz teknolojisi sayesinde bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirme imkanına sahipsiniz.

İnternet günümüzün en büyük kolaylığı olarak hayatımızın neredeyse tamamında yer almaktadır. Gerek akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ile internete erişim artık cebimize kadar girmiştir. Yüksek hızlı mobil internetler sayesinde her türlü işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek artık çok daha kolay bir hal almıştır. İnternet sayesinde faturalarınızı internet üzerinden ödeyebilir, bankacılık işlemlerinizi internet bankacılığı aracılığı ile yapabilir, giyim alışverişlerinizi alışveriş siteleri üzerinden gerçekleştirebilir, sosyal medya hesapları sayesinde paylaşımlarda bulunabilir ve yakınlarınızla daha yakın bir temasta bulunabilir, popüler uygulamalardan ve oyunlardan faydalanabilirsiniz. Tüm bu işlemler artık sadece cebimizde yer almaktadır.

İnternet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerden biri de resmi kurum işlemleridir. Bu işlemler için normal şartlarda her bir sorgulama işlemi için alakalı resmi kuruma gitmeniz gerekiyordu. Ancak E-Devlet kapısının kurulması ile tüm bu işlemler tek bir site üzerinden gerçekleştirilebilir hale geldi. Bu işlemlerden biri de E-Devlet maaş bordrosu işlemidir. Pek çok işlemde olduğu gibi e-devlet maaş bordrosu sorgulama işlemi de kişisel bir işlemdir. Bu yüzden e-devlet maaş bordrosu çıkarma işleminin yapılabilmesi için bir şifre oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu şifre E-Devlet şifresi olarak kullanılmaktadır. E-Devlet şifresini ise PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Size en yakın PTT şubesine giderek, görevli kişiden E-Devlet şifresi talebinde bulununuz. Bu işlem için kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca bu şifrenin temin bedeli sadece 2 TL’dir. Şifrenizi temin ettikten sonra tüm E-Devlet sorgulama işlemlerine erişim hakkınız bulunmaktadır. Yazının  geriye kalan kısmında E-Devlet maaş bordrosu sorgulama işlemi hakkında bilgi verilecektir.

E-Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet maaş bordrosu sorgulama işlemi Maliye Bakanlığı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için 2 farklı alternatif bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki Maliye Bakanlığı’na bireysel olarak gitmeniz ve sorgulama işlemini kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirmenizdir. Ancak yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler bu işlemi yapabilecek zamanı bulamayabilir. Bu yüzden çok daha kolay bir yöntem geliştirilmiştir. İnternet üzerinden de E-Devlet kapısı aracılığı ile E-Devlet maaş bordrosu sorgulama işlemini yapma imkanına sahipsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilmek için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmelisiniz. Bu site sorgulama işlemlerinin tümünün bir arada bulunduğu bir site olma özelliğine sahiptir. Maliye Bakanlığı üzerinden yapılan bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekmektedir.

e-hizmetler

Hemen ardından resmi kurumlar ve bu kurumlara bağlı sorgulama işlemlerinin bulunduğu bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa üzerinde Maliye Bakanlığı’na bağlı maaş bordrosu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için sol kısımda bulunan araç çubuğu üzerinden M harfine tıklayınız. Harf sırasına göre Maliye Bakanlığı başlığının altından Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti başlığına tıklayınız.

bordro

Karşınıza çıkan sayfadan ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız.

bordro2

Hemen ardından kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfa üzerinde sizden bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara doğru bir şekilde girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden maaş bordrosu sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.