Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Müstehaklık Belgesi

E-Devlet, devlet uygulamalarının kamu kurumlarıyla ilgili evrak işlerinin online olarak kolay bir şekilde yapılmasını amaçlayan web tabanlı sistemdir. E devlet projesinin sorumlusu Türksat A.Ş.’dir.  Devlet hizmetlerinde gereken alt yapının oluşturulması, hem iletişim, hem kalite, hem de bilgi standartlarının belirlenmesinde Türksat A.Ş yetkilidir. 18 Aralık 2008 tarihinde Başbakan olan Recep Tayip Erdoğan tarafından kurum hizmete açılmıştır. Kamu kurumlarında yapacağınız çoğu işlemi E-Devlet üzerinden online olarak gerçekleştirmek mümkündür. Bu hizmetlere örnek verecek olacak; üniversite öğrenci kaydı, askerlik sorgulamaları, Sosyal Güvenlik Kurumuna ait bir çok hizmeti söyleyebiliriz. İşte Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan hizmetlerden biri de E Devlet Müstehaklık Belgesi sorgulama işlemidir. Bu yazımızda sizlere E-Devlet müstehaklık belgesinin ne olduğunu, bu belgeyi nasıl kullanacağınızı ve E-Devlet Müstehaklık Belgesi sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Müstehaklık Belgesi Nedir?

Müstehaklık en genel anlamıyla bir haktan yararlanmaya uygun durumda olmayı ifade eder. Müstehaklık belgesi ise kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalıştığını veya bu kurumdan emekli olduğunu gösteren yazılı dökümandır. Kişinin bu belgeyi alabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna primlerinin ödenmekte olması veya bu kurumdan emekli olması yeterlidir. Bu belge ile kişi bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve eşinin kaydını da üzerine alarak, kendisi ile birlikte yukarıda belirtilen aile fertlerinin de sağlık hizmetleri alanında Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu imkanlardan yararlanmasını mümkün kılmaktadır. Kısaca müstehaklık belgesi kişinin eşi ve çocuklarını kendi sahip olduğu sağlık hizmetlerinden faydalanması için üzerine alması demektir.

E-Devlet Müstehaklık Belgesi Nasıl Alınır?

Sosyal güvenlik kapsamında ki vatandaşlar müstehaklık belgelerini almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmalıdırlar. Kuruma şahsen başvuru yapılabileceği gibi online olarak e devlet üzerinden başvuru yapmakta mümkündür. Günümüzde teknolojinin ilerlemiş olduğunu da göze alırsak kuruma şahsen yapılacak başvurunun daha çok zaman kaybettirmesi nedeniyle online olarak yapılacak başvurunun daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. E Devlet Müstehaklık Belgesini almak için e devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E devlet müstehaklık belgenizi görüntülemek için öncelikle sisteme giriş yapılmış olması gerekmektedir bunun için ise T.C. kimlik numaranıza ve e devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E devlet şifrenizin bulunmaması halinde size en yakın PTT şubesine üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan kimlikleri ( evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport v.b.) ile başvuruda bulunup 2 TL işlem ücreti karşılığında e devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Sitemiz üzerinden SSK provizyon sorgulama yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

müstehaklık

Yukarıda verilen bağlantıyı açmanız halinde karşınıza üstte ki sayfa çıkacaktır. Açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

Sunu1

Daha sonra karşınıza yukarıda verilen görselde ki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Sonra ise daire içine alınmış “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız böylelikle SPAS ( Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi )E Devlet Müstehaklık Belgenizi görüntülemiş olacaksınız.

E-Devlet Müstehaklık Belgenizi Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ! 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.