Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Öğrenci Belgesi

Teknoloji çağında olmanın getirdiği kolaylıkların büyük bir kısmı internet teknolojileri sayesinde çok daha basit ve hızlı bir hale gelmiştir. Bu kolaylıklar arasında gündelik işlemlerimiz de dahil olmak üzere pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Artık faturalarınızı internet üzerinden ödeyebilir, bankacılık işlemlerinizi internet bankacılığını kullanarak gerçekleştirebilir, alışveriş işlemlerinizi sanal marketleri veya alışveriş sitelerini kullanarak sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu ve bunlar gibi pek çok işlem artık internet üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Bu sayede zamandan büyük ölçüde tasarruf etme olanağı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca internet teknolojilerinin sağlamış olduğu kolaylıklar arasında büyük bir öneme sahip olan resmi kurum sorgulamaları da yer almaktadır. Normal şartlarda sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için alakalı resmi kuruma gitmenize, yoğunluğa göre bazı durumlarda saatlerce sıra beklemeniz gerekiyordu. Ancak resmi kurum sorgulama işlemlerinin sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmeye başlanması ile büyük bir kolaylık sağlandı ve resmi kurumlardaki iş yoğunluğu da büyük bir sekteye uğradı. Bu sayede hiç kimse vakit kaybetmeden işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Resmi kurum sorgulamalarını tek bir siteye toplayan internet sistemi E-Devlet kapısı olarak bilinmektedir ve www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden işlemleriniz gerçekleştirilmektedir. Bu sistem sayesinde farklı farklı resmi kurumlara ait sorgulama işlemleri internet üzerinden sadece bir site yardımı ile yapılmaktadır. Ancak bu site üzerinde yapacağınız sorgulama işlemlerinin büyük bir kısmı sadece size özgü bilgiler içermektedir. Bu yüzden bu bilgilerin korunabilmesi için bir şifrenin belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şifre ise E-Devlet şifresidir.

E-Devlet şifresi tüm E-Devlet işlemlerinde ortak olarak kullanabileceğiniz bir şifredir. Bu şifre sayesinde gerçekleştirilebilir tüm sorgulama işlemlerine ulaşım imkanına sahipsiniz. Günümüzde E-Devlet şifresi PTT kurumlarından temin edilmektedir. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Burada görevli kimseden E-Devlet şifrenizi talep edebilirsiniz. E-Devlet şifresi temin edebilmek için kimlik bilgilerinize başvurulabilir ve bu şifrenin temin bedeli sadece 2 TL’dir.

E-Devlet şifresinin temin işleminin ardından artık E-Devlet sorgulama işlemlerine erişim hakkına sahipsiniz. Bu sorgulama işlemlerinden biri de E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemidir. E-Devlet kapısı üzerinden E-devlet öğrenci belgesi sorgulama (Öğrenci belgesi nereden alınır?) işlemine ait detaylara ulaşabilmek için lütfen yazının geriye kalan kısmını büyük bir dikkatle okuyunuz.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi

Öğrenci belgesi, öğrenci hali için kullanılan bir belge olup, öğrenciliğin kanıtlanması ve bir takım indirimlerden faydalanabilmek için zaman zaman gerekebilen bir belge olup, çoğunlukla bağlı bulunulan öğrenim kurumunun öğrenci işlerinden alınması gerekmektedir. Ancak bu işlemi internet üzerinden E-devlet öğrenci belgesi sorgulama ile çok daha kolay bir şekilde de temin etme imkanına sahipsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden  E-devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemi için ilk olarak E-Devlet şifrenizi temin etmiş olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında E-devlet öğrenci belgesi sorgulama işleminizi yapabilmek için E-Devlet resmi internet sitesi olan ww.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir.

e-hizmetler

Bu sitenin sol kısmında bulunan araç çubuğundan e-Hizmetler butonuna tıklayınız. E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemi, Yüksek Öğretim Kurumu yani YÖK aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden sol kısımdaki araç çubuğundan Y harfine tıklayınız ve Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı başlığının altından Öğrenci Belgesi Sorgulama butonuna basınız.

öğr belg

Karşınıza çıkacak sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek devam ediniz.

öğr belg2

Açılan sayfa üzerinde doldurmanız gereken bir takım bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresidir. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara sırasıyla doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna basınız. Böylece internet üzerinden E-Devlet kapısı aracılığı ile E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.