Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Randevu

Randevu alma işlemi Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile alınmaktadır. Bu işlem ise hastanelere giderek, sağlık hizmetinden faydalanacak kişiler için geçerlidir. İnternet üzerinden randevu alma ve diğer randevu alma işlemlerini daha detaylı bir şekilde inceleyebilmek için yazının devamını dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

E-Devlet Randevu Nasıl Alınır?

Hastane randevu sorgulama / alma işlemi 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki www.mhrs.com.tr adresi üzerinden gerçekleştirilir. Bu siteye girdiğinizde ilk olarak anasayfa üzerinden il bilgisini seçiniz. Daha sonra açılan sayfa üzerinde ise ilçelere göre bulunan sağlık kuruluşlarının isimleri yer almaktadır. Bu sağlık kuruluşları arasından size uygun olan seçeneği seçtikten sonra karşınıza çıkacak sayfa üzerinde yer alan harita bilgisinin alt kısmında Randevu Al butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayarak TC kimlik numaranız ve Şifre bilginizin isteneceği bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinde gerekli bilgileriniz bulunmakta ise, bu bilgileri doldurup Giriş butonuna basarak, randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer randevu alma seçeneği ise hastaneler aracılığı ile yapılır. Bu gibi bir durumda, hastaneye giderek tedavi olmak istediğiniz kısıma randevu almanız gerekmektedir. Ancak bazı yoğun olun bölümlerde oluşan yığılmayı önlemek için sabah erken saatlerde randevu almak için hastaneye gelmeniz gerekmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında bu işlem büyük bir zaman kaybına neden olmaktadır. Sanal ortam üzerinden gerçekleştirilen randevu alma işleminin çok daha kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirildiğini göreceksiniz.

Randevu alma işlemi için bir diğer yöntem ise E-Devlet randevu alma sistemidir. Randevu alma işleminizi E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet randevu alma tamamen internet üzerinden ve sanal ortam aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden hastaneye giderek randevu almanız gerek kalmayacaktır.

E-Devlet kapısı ise, pek çok resmi kurum işlemlerini bir araya toplamış ve sanal ortam üzerinden gerçekleştirilen bu işlemler ile büyük bir hizmet kolaylığı sağlamayı amaçlamıştır. Sistem üzerinden işlemlerinizi tablet, cep telefonu veya bilgisayar gibi internet hizmetinden faydalanabildiğiniz tüm koşullarda randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem internet üzerinden yapıldığı için herhangi bir yere gitmenize gerek bulunmamakla birlikte, randevu alma işleminiz de büyük bir kolaylık içerisinde gerçekleştirilecektir.

Ancak pek çok E-Devlet işlemi için bir E-Devlet şifresi gerekmektedir. Bu şifre E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirme imkanı sağlar. Böylece tek bir şifre ile kimlik doğrulama işleminizi tamamlayıp, E-Devlet sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. E-Devlet şifresinin dağıtım işleri ile PTT şubeleri ilgilenmektedir. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine giderek sadece 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Bundan sonra tüm E-Devlet işlemlerinde bu şifre ile işlem yapabilirsiniz.

Şifrenizi temin ettikten sonra E-Devlet randevu işleminizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu site üzerinde ilk olarak sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekmektedir.

plaka1

Hemen ardından E-Devlet randevu için karşınıza bir sayfa çıkacak ve bu sayfa üzerinde pek çok resmi kuruma ait resmi kurum sorgulamalarının yer aldığını göreceksiniz. Hemen ardından S harfine gelerek, Sağlık Bakanlığı başlığının altında yer alan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) başlığına tıklayınız.

mhre

Bu işlemin ardından E-Devlet randevu alma için karşınıza çıkan sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız. Böylece karşınıza bir sayfa çıkacak.

edevlet2

Bu sayfa üzerinde E-Devlet randevu alma için gerekli boşluklara sırasıyla TC Kimlik No ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Her 2 bilgiyi de doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna basarak, E-Devlet randevu işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Randevu İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.