Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Tapu

Tapu bir arsa, arazi veya herhangi bir taşınmaz mülkün kime ait olduğunu belirten belgedir. Tamamen resmi bir belge olduğu için devletin sistemi içerisinde kayıt altına alınmakta ve bu kayıtlara gerektiğinde erişilmektedir. Eğer yapacağınız herhangi bir işlem için tapu gerekiyorsa, bu belgenizi resmi kurumlar üzerinden temin edebilirsiniz. Tapu sorgulama işlemini ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üstlenmektedir.

Tapu üzerinde ise pek çok bilgi yer almaktadır. Taşınmaz mülkün adresi ve bulunduğu alanın metrekare cinsinden değeri mutlaka yazmalıdır. Böylece olası karışıklık durumları da önlenmiş olacaktır. Bu belge Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün sistemi içerisinde yer almaktadır. Gerektiği zaman kolayca sorgulamasını ve araştırma işleminizi gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Tapu sorgulama işleminizi internet üzerinden gerçekleştirebilmek için gerekli bilgiler yazının geriye kalan kısmında E-Devlet tapu sorgulama başlığı ile verilecektir. Eğer tapunuzu sanal ortam üzerinden kolayca elde etmek istiyorsanız, lütfen yazının devamını dikkatle okuyunuz.

E-Devlet Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile Tapu sorgulama işleminizi pek çok farklı yöntemden faydalanarak gerçekleştirebilirsiniz. Aslen 2 farklı yöntemin kullanılması en doğru sonucu verecektir. Bunlar arasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve E-Devlet üzerinden tapu sorgulama işlemleri yer almaktadır. Resmi kurum üzerinden tapunuzu alabilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne giderek, tapu almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgileriniz istenecek ve bunun sonucu olarak tapunuzun bir örneğini alabileceksiniz. Ancak bu işlem gündelik iş temposu arasında büyük bir zorluğa sebep olacaktır. Ayrıca zaman kaybınız da olacağından dolayı, E-Devlet tapu sorgulama işlemi çok daha mantıklı bir tercih olarak ön plana çıkmaktadır.

E-Devlet kapısı, büyük bir sistemdir ve içerisinde hemen hemen tüm resmi kurumlara ait birtakım sorgulama işlemleri bulunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden pek çok resmi kurum işleminizi, sanal ortam üzerinden gerçekleştirme imkanı bulursunuz. Tamamen internet üzerinden yapılan işlemler olduğu için, zamandan büyük bir ölçüde tasarruf eder ve aynı zamanda tapu sorgulama işleminizi kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Ancak E-Devlet işlemlerinin pek çoğunu gerçekleştirmek için bir şifre gerekmektedir. Bu şifre E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifrenizin dağıtım işlemi ise PTT şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi alabilmek için ilk olarak size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve E-Devlet şifresi alma talebinde bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresinin temin bedeli sadece 2 TL’dir.

Şifrenizi aldıktan sonra sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. E-Devlet tapu sorgulama işlemi için ilk olarak, E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu sayfa üzerinde ilk olarak sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

E-Devlet1

Daha sonrasında ise karşınıza yapabileceğiniz sorgulama işlemlerine ait uzun bir liste çıkacaktır. Bu liste harf sırasına göre düzenlenmiştir. Bu sayfa üzerinde E-Devlet tapu sorgulama için T harfine gelerek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlığının altında yer alan Tapu Bilgileri Sorgula butonuna basınız.

a

Hemen ardından E-Devlet tapu sorgulama için açılacak sayfa üzerinden devam etmek için Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız.

edevletson

Böylece kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Ancak bu doğrulama işlemi için bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgileri yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de, doğru bir şekilde doldurduktan sonra, Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden, E-Devlet tapu sorgulama işleminizi büyük bir başarı ile tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Tapu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.