Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Telefon Kaydı

Hepimizin kullanmış olduğu cep telefonlarının her birinin birer numarası vardır. Bu numara IMEI numarasıdır. IMEI numarası, telefonlar için kimlik numarası görevi görmektedir. Bu kimlik numarasının içerisinde ise cep telefonunuza ait birtakım bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca yurt dışından getirilen telefonların da IMEI numaraları ülkemizde sınırlı bir süre kullanıma açıktır. Bu sınırlı kullanımın ardından telefon kullanıma kapanacaktır. Bu süre 60 günlük bir süreci kapsamakta ve bu 60 gün IMEI yani telefon kayıt ettirilmesi için gereken süredir. IMEI kaydı yapmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Bu kurum üzerinden belirli bir miktar kayıt ücretini ödeyerek telefonunuzu kayıt ettirebilirsiniz.

Telefon kayıt ettirme işlemi, IMEI numarasının ülkemizde de kullanıma açılması anlamına gelmektedir. Bu durumda 60 günün ardından da, yurt dışından getirmiş olduğunuz telefonunuzu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın telefonunuz sınırsız bir şekilde kullanıma açılmış olur. Telefon kaydı yapabilmeniz için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar resmi kurum aracılığı ile yapılan kayıtlar ve E-Devlet telefon kaydı olarak söylenebilir. (İsimden numara sorgulama) Bu yöntemlere ait daha ayrıntılı bilgiler yazının devamında paylaşılacaktır.

E-Devlet Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarınızın IMEI numarasını kaydetmek için izleyebileceğiniz ilk yöntem, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na giderek işlem yapmanızdan geçer. Ancak bu işlemin öncesinde, telsiz kullanım ücretini, IMEI numaranız ile birlikte bir bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. Buradan alacağınız banka dekontuyla birlikte, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gidebilir ve IMEI kaydı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak göreceğiniz üzere bu işlem oldukça teferruatlı bir işlemdir. Uygulanma sırasında gereksiz vakit kayıplarına neden olabilir. Bu kayıplar arasında gideceğiniz kurumda bekleyeceğiniz zaman kaybı da yer almaktadır. Oluşan bu kayıpları önlemek için sizlere alternatif bir yöntem daha önereceğiz.

Bu yöntem E-Devlet telefon kaydı işlemidir. Yani IMEI numaranızı E-Devlet kapısı üzerinden kaydedebileceğiniz anlamına gelir. E-Devlet kapısı ise, pek çok resmi kurum işlemlerinizi, alakalı kuruma gitmenize gerek kalmadan, internet üzerinden gerçekleştirme imkanı bulabileceğiniz büyük bir sistemden meydana gelmektedir. Bu sistem içerisinde hemen hemen tüm bakanlıklara ait işlemler bulunmaktadır. Ayrıca birtakım fatura ödeme gibi işinize yarayabilecek işlemler de yer almaktadır.

Aynı zamanda pek çok E-Devlet işlemini gerçekleştirebilmek için bir adet şifre gerekebilmektedir. Bu şifre E-Devlet şifresi olarak isimlendirilmiştir. E-Devlet şifresinin dağıtım işlemini PTT şubeleri üstlenmektedir. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi elde edebilmek için ilk olarak size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve görevli kimseye de E-Devlet şifresi almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bunun sonucu olarak sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi büyük bir kolaylıkla alabilirsiniz.

Şifre temin işleminin ardından E-Devlet telefon kaydı işlemini gerçekleştirebilmek için E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Site açıldığında ise E-Devlet telefon kaydı için ilk olarak sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

plaka1

Açılacak sayfa üzerinde alfabe sıralamasına göre birtakım sorgulama işlemlerinin sıralandığını göreceksiniz. Bunlar arasından E-Devlet telefon kaydı için B harfine gelerek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığının altında yer alan IMEI Kaydet butonunu bulunuz ve tıklayınız.

btk

E-Devlet telefon kaydı için karşınıza çıkan sayfadan ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula dedikten sonra, sizden birtakım bilgilerin istenmiş olduğu bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

edevletson

Bu bilgiler ise TC kimlik numarası ile E-Devlet şifresinden oluşmaktadır. Belirtilen yerlere sırasıyla TC kimlik numaranızı ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi girip, Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet telefon kaydı işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Telefon Kaydı İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.