Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet UYAP

E-Devlet kapısı resmi kurum işlemlerini gerçekleştirmemiz için olanak sağlayan büyük bir sistemdir. En büyük özelliği ise internet üzerinden gerçekleştirilen bir çok sorgulama işlemini barındırmasıdır.

Gelişen internet teknolojileri sebebiyle hayatımıza yeni kolaylıklarda girmiş ve gündelik hayatımızın büyük bir bölümü internet üzerinde kurulu bir hal almıştır. Bu işlemler ayrıca bireysel, kurumsal ve hükümet sistemlerini dahi oluşturmaktadır. Ayrıca internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden biri de günümüzde de aktif olarak kullanılan E-Devlet sistemidir.

Normal şartlarda resmi kurumlar ile ilgili gerçekleştireceğiniz sorgulama işlemlerinde alakalı resmi kuruma giderek kişisel kimlik bilgilerinizi kullanarak, sorgulama işleminizi yapmanız gerekmektedir. Ancak günlük yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler bu işlemi gerçekleştirmek üzere alakalı resmi kuruma gidecek vakti bulamayabilir. Bu yüzden de sanal ortam yani internet üzerinden bir sistem oluşturularak, sorgulama işlemleri bir araya getirilmiş ve tek bir sistem üzerinde toplanmıştır. E-Devlet kapısının içerisinde pek çok resmi kuruma ait işlemler yapılabilmektedir.

E-Devlet kapısı üzerinden yapılan işlemlerden biri de E-Devlet UYAP sorgulamasıdır. UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi anlamına gelmektedir. T.C Adalet Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren UYAP, iş süreçlerini hızlandırmakta, kurumu kağıtsız bir ortama taşımakta ve güvenilirliği arttırmaktadır. Yazının geriye kalan kısmında ise E-Devlet UYAP sistemi ve sorgulama işlemi hakkında bir takım bilgiler verilecektir.

E-Devlet UYAP Sorgulama İşlemi

E-Devlet mahkeme dosya sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site pek çok resmi kurumu ve bu resmi kurumlara ait sorgulama işlemlerini barındırmaktadır. Ancak E-Devlet UYAP sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız.

Bu şifre E-Devlet şifresi olarak adlandırılmıştır. E-Devlet şifresinin dağıtım işlerini günümüzde PTT kurumları üstlenmektedir. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi görevli kişiden talep ederek, sadece 2 TL karşılığında bu şifrenizi alabilirsiniz. Artık E-Devlet şifrenizi kullanarak, yapabileceğiniz tüm sorgulama işlemlerine erişim imkanına sahipsiniz.

Artık www.turkiye.gov.tr adresine gidebilir ve sorgulama işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. E-Devlet UYAP sorgulama işlemi için ana sayfa üzerinden sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız. Karşınıza oldukça uzun bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde harf sırasına göre sıralanmış bir şekilde resmi kurum isimleri ve bu resmi kurumlara ait sorgulama işlemleri yer almaktadır. Bu kurumlar arasında A harfinde bulunan Adalet Bakanlığı başlığının altında bulunan UYAP Hizmetleri alt başlığının hemen altında bulunan UYAP Portalı Vatandaş Girişi başlığına tıklayınız.

Hemen ardından karşınıza bir sayfa açılacak. İlk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız. Böylece E-Devlet UYAP için karşınıza sizlerden bir takım bilgilerin isteneceği bir sayfa çıkacaktır. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. TC kimlik numaranızı ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi sırası ile gerekli boşluklara girip, Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece internetin sağlamış olduğu kolaylıklar arasında yer alan E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet UYAP sorgulama işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet UYAP Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.