Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Merkez Bankası’ndan Beklentiler Netleşiyor, İşte Ekonomistlerin Beklentileri ve Kulislerde Konuşulanlar

de talebiyle atanan Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan’ın atacağı yeni adamlar merak konusu oluyor. Özellikle 22.06.2023 tarihinde “Para Politikası Kurulu(PPK)” toplantısı gerçekleştirilecek. Yeni Merkez Bankası başkanı Erkan’ın ilk faiz kararını alacağı toplantı olacağından merakla bekleniyor. Peki yeni dönemde faiz kararları hangi yönde olacak.

Faiz Arttırılacak Mı?

Türkiye, uzun süredir dünya genelindeki ülkelerin aksine faiz arttırmıyordu. Hatta faiz indirimi gerçekleştiriyordu. Ancak enflasyonun fazlasıyla sıkışması sonrasında ekonomide yeni bir modele ve yeni bir döneme geçileceği yönünde açıklamalar gerçekleştirildi. Bu açıklamalar çerçevesinde de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek getirilmişti. Daha sonra Merkez Bankası’na ise Hafize Gaye Erkan atanmıştı.

Bu atamaların ekonomide yeni bir dönemin başlangıcı olacağına dair değerlendirmelerde bulunuldu. Merkez Bankası başkanlığına geçen Hafize Gaye Erkan’ın görevindeki ilk faiz kararını alacağı “Para Politikası Kurulu(PPK)” toplantısı yaklaşıyor. PPK toplantısı 22.06.2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

TCMB Piyasa Katılımcılar Anketi Açıklandı!

TCMB Piyasa Katılımcılar Anketi sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına göre BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’ndaki cari ay sonu gecelik faiz oranında beklentinin %9.21 seviyesinden %18.13 seviyesine arttığı görüldü. Bununla birlikte TCMB 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise %8.50 seviyesinden %17.56 seviyesine kadar arttı.

Reuters’a Göre Faiz Yüzde 30’a Çıkabilir

Reuters tarafından yapılan anket sonuçları da açıklandı. Söz konusu ankete 15 kurum tarafından katılım sağlandığı açıklandı. Ankete katılan kurumların tamamının faiz artışı tahmini olduğu dikkatleri çekti. Katılımcıların tahminlerinin 1 haftalık repo faizi için 1.150 baz puan artış öngördü Böylelikle %20 seviyesine kadar çıkacağı yönünde değerlendirmelerde bulundu. Faiz oranının ortalama olarak %12.5 ile %30 aralığında bir artış gerçekleştireceği belirtiliyor.

Yeni Maliye Bakanı tarafından ilk PPK toplantısında ciddi bir faiz artış kararı alınacağı yönünde kulis bilgileri öne çıkıyor. Buna göre 2023 Haziran ayı PPK toplantısında Merkez Bankası başkanı Erkan’ın faiz oranında ciddi artışla %25 ile %30 seviyesine çıkartacağı belirtiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.