Sorgulamalar artık tek çatı altında!

NATO Zirvesinin İkinci Gününde Liderler Hareketli, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den Açıklama Geldi

NATO üyesi ülkelerin liderleri, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen zirve toplantısının ikinci gününde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ilk gününde Almanya, İtalya, Fransa, Kanada, İngiltere Başbakanları ile görüşme gerçekleştirdi. Akşam saatlerinde ise ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi. Zirvenin ikinci gününde ilk olarak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Hollanda Başbakanı Rutte ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirvede Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile de bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy NATO’ya Çağırıldı

Zirvede NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın açıklamasında bir araya geldi.

NATO üyeliğine ilişkin soruya Zelenskiy “Biz tabii ki NATO’ya yakınız bunu açıkça söyleyebilirim. Evet zor yoldayız, zaman lazım. Ama savaştayız ve partnerlerimiz yardımcı olmak istiyor bunun da farkındayız ama farklı şartlarda yaşıyoruz. Bizim yaşadığımız şart da ölüm ve mücadele. Biz saldırganlığa karşı nasıl bir yol görmeliyiz konusunda uzun uzun görüştük. Sağlam kararlar alacağımıza inanıyoruz. Tabii ki bazı ülkeler bizim NATO üyeliğimiz hakkında konuşmaya korkuyor. Ukrayna mücadelesini sürdürüyor ve Ukrayna savaş olduğu sürece NATO üyeliğini kazanamayacağını biliyor ve bunun farkında. Ukrayna tabii ki NATO yolunda ve yaklaştı fakat savaş sürecinde bunun imkansız olduğunu anlıyoruz. Savaş bitince bunun için şartlar sağlanacaktır. Anlıyorum ki bir daha güvenlik çok önemli benim için” yanıtını verdi. Aynı soruya Stoltenberg ise “O kararın amacı siyasi bağlantılarımızı tesis edip NATO ile Ukrayna arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıyabilmek. Karar alabileceğiz artık. Konsey dediğiniz şey kararlar alır ve toplanır. Devlet ve hükümet başkanları buradaydı. Siyasi bir kurum haline geliyor bu ve tabii ki ortaklık içerisinde eşit olarak yaptığımız şey bu. Burada eşitleri ile bir araya geliyor” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.