Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İkinci El Otomobil Fırsatçılarına 118.8 Milyon TL Ceza Kesildiğini Açıkladı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektörüne yönelik yapılan denetlemelere ilişkin bilgiler paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi uyarınca 51 milyon 920 bin 782 TL idari para cezası uygulandığı kaydedildi. Açıklamada, “Aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle, sıfır taşıta ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunanların ikinci el yetki belgesinin iptal edilebilmesine yönelik düzenleme yapılmış olup, bu düzenleme kapsamında 14 yetkili bayiye 66 milyon 879 bin TL idari para cezası uygulanmış ve bu bayilerden 9’unun yetki belgesi iptal edilmiştir” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, 6 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan ve 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren ilan kısıtlaması düzenlemesi sonucunda, ikinci el araç fiyatlarını sıfır kilometre fiyatını aşan ilan sahiplerine ciddi cezalar verildi. Bu düzenleme ile üretici tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerindeki ilanlar kısıtlamaya tabi tutulmuş ve her bir ilan için 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanması mümkün hale getirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Üretici tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına kısıtlama getirilmiş olup, bu düzenlemeye aykırı her bir ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilmesine imkan sağlanmıştır. Bu kısıtlamaya aykırı ilan verenler hakkında 35 milyon 447 bin TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Denetimlerin devam edeceğini duyuran Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el araç alım satımında gerçekleşen piyasa bozucu faaliyetler ile haksız fiyat ve stokçuluk fiillerine ilişkin, Bakanlığımız birimlerince çalışmalarımız hassasiyet ve kararlılıkla devam edecektir. Vatandaşlarımızın otomotiv piyasasında oluşturulmaya çalışılan arz talep dengesizliğinde, mağduriyet yaşamaması Bakanlığımızın nihai önceliği durumundadır” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.