Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Kime Ait

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarının uzun zamandan beri vatandaşlarımıza vermiş olduğu hizmet ile birlikte artık bir çok işlemi rahatlıkla yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu işlemler sırasına araç ile ilgili bir çok işlemler aynı zamanda plaka sorgulama işlemi de dahil olmuştur. Plaka kime ait sorusu araç sahiplerinin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Plaka kime ait sorusuna cevap bulmak artık çok kolaydır. Plakanın kime ait olduğunu sorgulamak için Araç Muayene İstasyonlarına gitmeye gerek yoktur. Bu işlem internet üzerinden ve ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Plaka Nedir?

Plaka kime ait sorusu beraberinde plaka nedir sorusunu da getirmektedir. Plaka özel arabalara, toplu taşıtlara, şirket arabalarına, bakanlar ve resmi arabaların ön ve arka tarafına takılan, arabanın kime ait olduğunu belli eden tasarımdır. Her devletin kendisine has olan plaka kodları, araçların yurt dışına çıktığı zaman olası kontrol veya olası kaza durumunda gerçek veya tüzel kişilere ait olduğunun yabancı devletler ve onların trafik şubeleri tarafından öğrenilmesini sağlar. Böylece olası bir tehlike durumunda önceden tedbirlerin alınması, hangi aracın hangi saatte yurt dışı sınırını geçmesi veya hangi aracın kaza yaratması plaka kodu ile belirlenir. Plaka kime ait sorgulaması yapmakla beraber bütün bunları öğrenmek hem gerçek kişiler, hem tüzel kişiler hem de trafik polisleri tarafından mümkün hale gelmiştir. Ayrıca yurt dışından satın alınıp ülkemize satış için getirilen arabalar gümrükten geçtikten sonra, bu araçlara Türkiye Cumhuriyetine uygun plakalar takılır. Ekim 1962 yılı itibariyle ülkemizde plaka kodları araçlara takılmaya başladı. Plaka kodları harflerin yan yana gelmesi ile tasarlansa da zamanla harflerin kullanımı yerini rakam kullanımına bıraktı.  Zamanla Türkiye’de milyonlarca kişinin araçlara sahip olması ile plaka sorgulama işlemi plaka kime ait sorusunu yanıtlamak için online olarak yapılmaya başladı.

Plaka Yenileme Durumunda Plaka Kime Ait Nasıl Öğrenilir?

Plaka sorgulama kime ait öğrenmek istiyor iseniz bunu yapmak çok kolay. Ancak plaka yenileme işlemi sanıldığı kadar kolay değildir. Plaka yenilenmesinin sebebi genellikle kaza halinde meydana gelen plaka çizilmesi, boyasının akması ve başka buna benzer durumlardır. Bu sebeple plaka sorgulaması yapmak için Trafik Şubesi’ne giderek onaylı belge almak gerekmektedir. Bu belgeyi aldığınız zaman ise araç plakanızın hasar görme nedenini açıklamanız gerekir. Son zamanlarda ülkemizde olan terör olayları plaka yenilenmesini zorlamış ve böylece plaka değiştirilmesi öncesi de hangi plakanın kime ait olduğunu bilmek mümkündür. Plaka yenilenmesi 60 lira ödeme işlemi karşısında yapılır. Plaka değiştirilmesi sonrası da plaka kime ait sorusuna Araç Muayene İstasyonu’nun sunmuş olduğu hizmetle plaka sorgulama ile yanıt bulabilirsiniz.

Araç Muayene İstasyonu İle Plaka Kime Ait Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Muayene İstasyonu ile plaka kime ait sorgulaması için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Bu zaman aşağıda görsel olarak paylaştığımız sayfaya benzer bir sayfa açılacaktır. Sayfaya geçiş yaptığınız zaman ”Plaka No” ve ”Muayene Numarası” yazılı boş alanları sırasıyla doldurunuz. Doldurulmuş olan alanlara doğru ve eksiksiz bilgi yazıldığından emin olmak için yazdığınız bilgileri kontrol ediniz. Daha sonra doğrulama kodunu boş alana yazarak ”Sorgula” butonuna tıklayınız. Doğrulama kodu büyük harfler ve rakamlarla verilmiş olan ve sizin robot olmadığınızı kanıtlayan şifredir.

Araç Muayene İstasyonları Hizmeti İle Plaka Kime Ait Sorgulamak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Araca Ait Muayene Numarası Nedir?

Araç muayene istasyonu ile araç muayene numarası sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılan bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Bunun hemen ardından aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Karşınıza açılan yeni sayfada T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazınız. Yazdığınız bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde yazıldığını kontrol ettikten sonra ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

 

E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.