Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Kızamığa Bağlı Ölüm’ İddialarını Kesin Bir Dille Reddetti

Türkiye son günlerde ağırlıklı olarak İstanbul’da artan kızamık vakalarını konuşmaya devam ediyor. Son dönemde kızamık salgını yaşandığı ve vakaların sürekli arttığı iddiaları ortaya atılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde gündemden düşmeyen kızamık vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, özellikle kızamığa bağlı ölüm iddialarını yalanladı. İşte kızamık salgını ile ilgili Bakan Koca’nın dikkat çeken açıklamaları!

Kızamık Vakalarının Sayısında Ciddi Artış

Türkiye, yine büyük bir salgın iddiasıyla mücadele ediyor. Herkesin bildiği ve özellikle de küçük okullarda aşısının yapıldığı kızamığın salgın hale geldiği iddia edildi. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarıyla Türkiye’de kızamık vaka sayısının geçmiş yıllara oranla çok ciddi seviyede artmış durumda olduğu belirtildi.
Hatta söz konusu iddialarda kızamık vakalarına ilişkin detaylı verilere de yer veriliyor. Buna göre Türkiye’de 2023’ün ilk 2 ayı(Ocak ve Şubat) boyunca görülen kızamık vaka sayısı 343 adet oldu. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre ise İstanbul genelinde 2023 yılı içerisinde 2 çocuğun kızamık nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edildi.

Sağlık Bakanı’ndan Açıklama Geldi

Son günlerde gündemden düşmeyen kızamık salgını iddiaları ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni bir açıklama geldi. Bakan Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında 2023 yılında kızamığa bağlı ölüm vakaları iddialarını yalanladı. Bakan Koca, açıklamasında kızamığa bağlı ölüm iddialarının gerçek dışı olduğunu belirterek, söz konusu vakalarda ölüm nedeninin “HIV/AIDS” hastalığı kaynaklı meydana gelen “multiorgan yetmezliği” olduğunu belirtti.

Bakan Koca, bu gerekçe ile de Türkiye’de kızamık vaka sayısında artış ve kızamığa bağlı ölümlerin meydana geldiği yönünde medyada çıkan haberlerin gerçeklikten uzak olduğunu belitti. Bu nedenle de Bakan Koca, vatandaşı tedirgin eden haberlerin asılsız olduğunu ve bakanlık olarak da bu asılsız iddialara ilişkin kamuoyuna açıklama yapma gerekliliğinin doğduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasının devamında Sağlık Bakanlığı olarak tüm sağlık birimleri ile söz konusu kızamık hastalığına yönelik olarak uluslararası sağlık standartlarının belirlediği kriterler dahilinde gereklilik teşkil eden her çalışmanın gerçekleştirildiğini belirtti. Bu doğrultuda da bakanlık olarak kızamığa bağlı ölüm iddialarına ilişkin gerçekleştirilen bu açıklamanın vatandaşın endişelerini gidermesi ve kızamık aşı yaptırma konusunda her zaman olduğu gibi aynı hassasiyetin sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.