Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Affı

SGK, ülkemizde çeşitli hizmetler veren bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumunun vermiş olduğu bu hizmetler çalışma hayatı içerisinde prim ödenmesi ve bu primler karşılığında sağlık hizmetinden faydalanılmasını sağlar. Bu hizmet kapsamında belirli sayıda prim ödemesinin ve belirlenen gün sayısının doldurulmasının ardından kişiler emeklilik hakkı kazanmaktadır.

Hemen tüm ülkelerde belirlenen birtakım çalışma yaşları vardır. Bu yaşlar aralığının dışına çıkıldığında ise kişiler artık verimli olarak çalışamazlar. Bu yüzden çalışma yaşları üzerine bir sistem getirilmiştir. Bu sistem içerisindeki kişiler çalışma yaşları geldiğinde çalışma hayatına atılırlar ve yaşın ilerlemesi ile çalışamayacak hale geldiklerinde bu çalışma hayatı son bulur. Çalışma hayatının son bulmasına ise emeklilik hali denir. Emeklilik çağı geldiğinde kişiler iş hayatlarını noktalarlar. Ancak emekli olunabilmesi için kişilerin bir takım şartları yerine getirebilmesi gerekmektedir. Bu koşullar ise belirli sayıda primin ödenmesi ve aynı zamanda çalışma gün sayılarının da dolması gerekmektedir.

SGK primleri GSS yani Genel Sağlık Sigortası ile belirlenmektedir. SGK primlerinin belirlenebilmesi için SGK’ya giderek gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Sgk prim sorgulama işlemi ile bunu sorgulayabilirsiniz. Yaptıracağınız gelir testine göre SGK prim tutarınız belirlenecektir. Ayrıca çalışma yaşları içerisinde bulunmayan kişiler SGK primi ödeme yükümlülüğü altında değildirler. Örnek olarak çocuklar 18 yaşına gelene kadar ailelerinin yani anne ve babalarının güvencesi altındadırlar. Bu yüzden SGK primi ödeme yükümlülüğü altında değildirler. Ayrıca lise eğitimi gören öğrenciler için bu yaş şartı 20 olarak belirlenmiştir. Lisans yani üniversite eğitimi alan kişilerde ise bu yaş şartı 25 olarak belirlenmiştir. Şartlara uyan kişiler bu yaş sınırlarını geçtikleri andan itibaren SGK primi ödeme zorunluluğu altına girerler.

Ancak okuduğu okulları bitiren öğrenciler artık bu SGK primlerini ödeme yükümlülüğü altına girerler ve işsiz kalan pek çok genç bu primleri ödemekte zorlanarak, borç altına girerler. Okul hayatı sırasında işleyen borçlar için af imkanı getirilmiştir. Lisans eğitimi gören gençlerin, 25 yaşına girilmeden önce üzerilerinde bulunan borçlar affedilebilmektedir. 5510 sayılı kanuna eklenen yeni bir ek madde ile öğrenci belgesi ile birlikte SGK kurumuna giden gençlerin bu borçları silinmektedir. Ancak 25 yaşın altında ödenen primler için herhangi bir geri iade işlemi söz konusu değildir. Yani lisans öğrenciliği sırasında ödenen primler ödeyen kişiye iade edilmeyecektir.

25 yaşın üzerindeki kişilerin SGK prim borçları için herhangi bir af işlemi şu an için gündem konusu değildir. Bu kişiler SGK primlerini düzenli olarak ödemek zorundadırlar. Aksi takdirde bu borçların gecikme faizleri ile birlikte ödenmesi gerekmektedir. Bu gecikme faizleri ise oldukça yüklü miktarlarda olmaktadır. İnternet medyası üzerinde yer alan bilgilere güvenmeyiniz. Şuan için herhangi bir SGK affı söz konusu değildir. Aynı zamanda eski borçların yapılandırılması ile ilgili de herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. SGK affının kesin olmaması sebebiyle SGK primlerinizi düzenli olarak ödemeniz en doğru tercih olacaktır.

Genel olarak vergi ve SGK affına bakıldığında 2 yılda bir af çıktığı görülmektedir. Ancak bu bilgi 2016 yılı içerisinde de af çıkacağı garantisini vermez. Otoriterlere göre bu yıl da SGK affının çıkması söz konusu olabilir. Şuan için yapılmış resmi bir açıklama yoktur. Af çıkabilmesi için bir takım gerekçelerin olması gerekmektedir. İşsizlik, terör olayları gibi etmenler SGK affının çıkacağını destekler niteliktedir. Ancak bu durumun netlik kazanması için bir kaç aya daha ihtiyaç duyulacağı görülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.