Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Araç Satış

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, özel sektörde, kamuda veya emekli sandığı ile alakalı kişilerin sırasıyla 4A, 4B ve 4C olarak dahil edildiği bir resmi kurumdur. Çalışan kişiler bu kuruma bir takım primler öderler. Bu primler sigortalı olmalarını sağlar ve sağlık ile alakalı imkanlardan yararlanma imkanı sağlar. Ancak tek faydası bu değildir. Aynı zamanda emeklilik çağına gelindiğinde ödenmiş olan primlerin bir karşılığı olarak emekli aylığı alınmaya başlanır. Alınan emekli aylıkları ödenen primlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunun sonucu olarak daha rahat ve refah bir emeklilik çağı geçirme imkanı bulursunuz.

Ancak SGK primlerini ödemeyen kişiler bir takım cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalırlar. Bu yaptırımlar arasında haciz işlemleri de yer almaktadır. Eğer SGK ile ilgili borcunuz olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bu işlemi artık internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile gündelik hayatımızda sürekli olarak yapmış olduğumuz işlemler sanal ortam üzerinden gerçekleştirilir hale geldi. Bunun sonucu olarak internete olan ihtiyaç giderek daha da arttı. Ayrıca internet üzerinden yapacağınız işlemler için herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadığından, zamandan da büyük ölçüde tasarruf etme imkanı bulabileceksiniz.

İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerden biri de resmi kurum sorgulamalarıdır. Bu sorgulamalar için E-Devlet kapısına ihtiyaç duyacaksınız. SGK kurumuna ait borcunuzun olup olmadığını da E-Devlet kapısı üzerinden öğrenebilirsiniz. Ancak çoğu E-Devlet işlemi için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifre E-Devlet şifresidir ve PTT şubelerinden temin edilir. Size en yakın PTT şubesine giderek, görevli kişiden E-Devlet şifrenizi talep ediniz. Bunun karşılığı olarak sadece 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Şifrenizi temin ettikten sonra E-Devlet kapısına giriş yapabilir ve ana sayfanın sol kısmında yer alan e-Hizmetler butonuna basarak, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığının altından, durumunuza göre sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemlerinden biri de SGK araç satış işlemidir. Yazımızın devamında SGK araç satış işlemi hakkında detayları anlattık.

Eğer SGK borcunuz bulunmakta ve ödeme tarihini oldukça geciktirmişseniz, bunun cezai yaptırımı olarak haciz işlemine tabi tutulabilirsiniz. SGK borcunuzu ödemeniz durumunda haciz durumu kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Ancak SGK borcunuzu ödeyemiyorsanız, SGK kurumu tarafından mal varlığınıza el konulması tamamen yasal bir yükümlülüktür. SGK araç satış işlemi adı altında yapılan bu işlemi internet üzerinden takip edebilirsiniz. Araş satış işlemine geçmeden önce, noter araç satış ücreti hakkında bilgiler edinmelisiniz.

Haciz işlemi için üzerinize tapusu bulunan herhangi bir taşınmaz kabul edilebilir. Örnek olarak ev, araba, arsa vb verilebilir. Ayrıca evinizin içerisinde bulunan eşyalar da haczedilebilirdir. Bu eşyalar ise değerinin çok daha az bir kısmı karşılığı, SGK kurumu tarafından borcunuza denk tutulacak şekilde el konulur. El konulabilen en uygun haciz araçlarından biri de arabalardır. Üzerinize bulunan arabanıza, SGK kurumu tarafından el konulabilir.

sgk araç satış

Arabanızın çok daha az bir değeri, SGK borcunuza karşılık alınabilir. Ancak satın alınan bu araçlar, üzerinizde bulunan borç sıfırlanıp, tekrardan satılabilir bir hal alır. Bu işlemi de Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi ile takip edebilirsiniz. Bu site üzerinde her ile özel, SGK kurumları tarafından satılan araçlara ait verileri inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden yapacağınız SGK araç satış sorgulamasında hangi araçların hangi illerde satışa çıktığını, aracın modelini, güvence tutarını, satış esas bedelini, 1. ve 2. ihale tarihi ve saatini görebilir ve aynı zamanda eğer bulunuyor ise araca ait çeşitli fotoğrafları da görsel olarak görüntüleme imkanına sahipsiniz. Ayrıca araçların büyük bir kısmının satışı açık arttırma usulü yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra site üzerinde pazarlık ilanları ve gayrimenkul ilanlarını da görüntüleyebilirsiniz.

SGK Araç Satış İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.