Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Aylık Bildirge

Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK, yıllardır çalışma hayatı içerisinde olan kişilere hizmet vermektedir. Bu hizmet emeklilik durumunu sağlamayı da içermektedir. Kişiler çalışırlarken bir takım primler öderler ve bu primlerin bir karşılığı olarak, sağlık hizmetinden faydalanırlar. Ayrıca belli sayıda prim ödendikten ve çalışma gün sayısı doldurulduktan sonra emeklilik hakkı kazanılır.

Emeklilik kişilerin çalışma hayatlarına son verip, dinlenme haline çekilmelerine verilen isimdir. Kişiler, belli bir yaşı aştıktan sonra çalışamaz hale gelirler. Bu durumda iş hayatları son bulur ve emekliye ayrılırlar. Emekli olan kişiler ise ödemiş oldukları primlerin karşılığı olarak aylık emeklilik maaşı alırlar. Alınan bu emekli maaşı ise ödenen prime bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

SGK kurumundan alınan tüm bu hizmetlerden biri de sigortalılık belge işlemleridir. İş hayatı içerisinde olan her kimse SGK üzerinden sisteme giriş yapmalıdır. Bu giriş işlemi işçiler için patronları yani işverenleri tarafından gerçekleştirilir. SGK kurumuna bağlı olarak SGK aylık bildirge işlemi, işe giriş ve işten çıkış bildirgelerini kapsamakta ve internet üzerinden kolayca gerçekleştirilmektedir.

SGK Aylık Bildirge İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte gündelik hayatta yapılan pek çok işlem artık sanal ortam üzerinden de hızlı, kolay ve pratik bir biçimde gerçekleştirilebilir bir hale geldi. İnternetin sağlamış olduğu kolaylıkların başında ise zamandan tasarruf etmede büyük bir çığır açmasıdır. Pek çok işlem için bizzat vakit ayırmanız yerine sanal ortam üzerinden çok daha kısa sürelerde bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak internet bankacılığı, faturaları sanal ortam üzerinden ödeme, giyim alışverişlerini internet üzerinden yapma gibi pek çok işlem sanal ortam aracılığı ile yapılabilmektedir. Ayrıca resmi kurum ve devlet işlemleri de internet ortamında muhafaza edilmekte ve saklanmaktadır. İnternet üzerinden yapılan resmi kurum işlemlerinden biri de SGK’ya ait olup, SGK aylık bildirge yani kısaca emekli maaşı hesaplama işlemini de içermektedir.

SGK aylık bildirge işlemi normal şartlarda, SGK kurumuna gidilerek yapılıyordu. Ancak günümüz teknolojisi sayesinde internet üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verilecek linke tıklamanız gerekmektedir.

bildirge

Bu linkte Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesi üzerinden yapılan SGK aylık bildirge sayfasına yönlendirileceksiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için SGK kurumuna bağlı olarak gerçekleştirilmiş bir üyelik gerekmektedir. Bu sistemde ilk olarak E-Bildirge Kullanıcı Girişi bilgilerine sahip olmalısınız. Bu bilgiler arasında ise Kullanıcı Adı, Sistem Şifresi ve İşyeri Şifresi gibi bilgiler bulunmaktadır. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz sistem üzerinden giriş yapabilmek için SGK kurumuna giderek, şifrelerinizi temin etmeniz gerekmektedir.

Gerekli bilgileri temin ettikten sonra E-Bildirge Kullanıcı Girişi sayfasına dönünüz. Temin etmiş olduğunuz bilgileri gerekli boşluklara sırasıyla giriniz. Hemen ardından güvenlik kodu bilgisini de doldurarak, Giriş tuşuna basınız. Böylece internet üzerinden SGK aylık bildirge sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Alt kısımda ise duyuru kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda yeni olarak çıkmış yasalara göre kişilerin yapması gereken değişiklikler ve önemli bilgiler yer almaktadır. Sisteme giriş yapmadan önce sizi ilgilendiren bilgilerin de olup olmadığına dikkat ediniz. Ayrıca giriş ekranının sol kısmında bu belgenin örneklerini bilgisayarınıza indirebilir ve bu şekilde doldurabilirsiniz. İşverenler de yine aynı şekilde bu sistemi kullanarak, işe alınan kişilerin işe giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirebilirler. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek çalışan kişilerin giriş ve çıkışlarını yapmak için zaman kaybetmemiş olacaksınız.

SGK Aylık Bildirge İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.