Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu on yıllık geçmişe sahip resmi bir kurumdur. 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığının tek çatı altında toplanmasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuştur. Çalışma hayatına dahil olan her vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt olması mecburidir. SSK yani 4A mensubu vatandaşların SGK bildirimlerini işverenlerinin yaptırması mecburidir. Belirlenen süre içerisinde bildirim yapılmazsa yasal ceza uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik kavramı çalışma hayatındaki her vatandaş için büyük bir önem taşımaktadır. Her vatandaşın belirli hakları ve yasal koruması mevcuttur. Haklarını kullanamayan vatandaşlar bu durumu SGK’ya bildirebilir.

Bu yazımızda sizlere SGK Evrak Takibi nedir? SGK Evrak Takip işlemi nasıl yapılır? ve Sitemiz üzerindeki linki kullanarak SGK Evrak Takip işlemlerinizi nasıl yapacağınızı detaylı olarak anlatacağız.

SGK Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu sunmakta olduğu bir çok uygulama ile kuruma kayıtlı vatandaşların işlemlerini zahmetsiz olarak çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlamalarını amaçlamaktadır. SGK Evrak Takibi de Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşlara sunduğu online bir hizmettir. SGK Evrak Takibi hizmeti sayesinde vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermiş oldukları evrakların işleme alınıp alınmadığını, işlemlerinin hangi aşamada olduğunu kuruma gitmelerine gerek kalmadan online olarak sorgulayabilirler.

SGK Evrak Takip sistemi 4 farklı şekilde sunulmaktadır:

1- Evrak Kayıt ve Takip Sistemi ( Standart evraklarınızı sorgulamak için )
2- Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi ( Emeklilik işlemlerinizi takip etmek için. Artık bu hizmet kullanılmamaktadır.  )
3- 4-C Emeklilik İşlemi Evrak Takibi  ( Emekli Sandığı emeklilik işleri takibi ) E devlet sistemi üzerinden verilmekte olan bir hizmettir.
4- 2022 Evrak Takibi ( Malulluk evrak takibi işlemleriniz için ) Artık bu hizmet kullanılmamaktadır.

SGK Evrak Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna Göndermiş olduğunuz evrakların sonucunu bu uygulama sayesinde kuruma gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden sorgulama imkanına sahip oluruz. SGK Evrak Takip işlemi için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Yazımızın bu bölümünde T.C kimlik numarası ile SGK Evrak işlemini anlatacağız. Diğer yöntemlerle sorgulama yapmak isterseniz aşağıda vermiş olduğumuz linkleri kullanabilirsiniz.

evrak

Karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfadan 11 haneli T.C. kimlik numaranızı ve kayıt yılınızı yazınız. Daha sonra ise “EVRAK ARA” butonuna tıklayınız. Böylelikle SGK Evrak Takip işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SGK Evrak Takip Sistemine Ulaşmak için Lütfen TIKLAYINIZ!

T.C Kimlik No ile Evrak Takibi için TIKLAYINIZ!

Varide No ile Evrak Takibi için TIKLAYINIZ!

4-C Emeklilik İşlemi Evrak Takibi için TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.