Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK İntibak

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de geçmiş yıllardan bu yana sosyal güvenlik sistemleriyle ilgili reformlar yapılmıştır.Bu reformlar sosyal güvenlik sistemlerini iyileştirmek amacıyla yapılsa da pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Sosyal güvenlik sistemleri ince hesaplarla kurulan sistemler olması sebebiyle yapılan yanlış düzenlemelerden dolayı sistem işleyişi bozulmuş eşitsizlikleri de beraberinde getirmiştir.

Özellikle 1999 yılında yapılan düzenlemelerle emekli aylığı hesaplamada kullanılan katsayı ve göstergelerde birtakım düzenlemeler yapılmış bu düzenlemeler sonucunda Emekli Sandığına kayıtlı olanlarda bir değişiklik olmaz iken SSK ve Bağ-Kur’lular olumsuz etkilenmiştir. Yeni sistem ile beraber memur emekli aylıkları artma eğilimi gösterirken SSK’lı ve Bağ-Kur’lularda artış olmamıştır. SSK’lı ve Bağ-Kur’lular sadece enflasyon farkını almışlardır. Yeni uygulanan sistem ile birlikte sadece Emekli Sandığına bağlı olanlar ile SSK ve Bağ-Kur’lular arasında dengesizlik görülmemiştir. Bunun yanında 2000 yılından önce ve 2000 yılından sonra emekli olan SSK ve Bağ-Kur’lular arasında da dengesizlikler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu dengesizliğe bağlı olarak birtakım haksızlıklar meydana gelmiştir. Bu haksızlıkların ortadan kaldırılması için 8 Mart 2012 tarihinde SGK intibak yasası çıkarılmıştır. SGK intibak yasası kapsamında birçok vatandaş durumdan olumlu etkileneceğini düşünerek maaşlarında artış beklemişlerdir. Ancak az sayıda SSK emeklisi ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşlarını etkileyen SGK intibak yasası (intibak sorgulama) ile aynı gün sayısından emekli olan vatandaşların aynı aylık kazanç ile sağlaması gerekirken, farklı tarihlerde emekli oldukları anda meydana gelen maaş değişiminin düzeltilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle aynı prim gün sayısına sahip olan vatandaşlar emeklilik kazanç hesaplaması aynı şekilde gerçekleştirilmeye başlandı.

İntibak Nedir?

Çalışma yaşının gelmesi ile birlikte uzun yıllar sürecek olan çalışma hayatına atılmış iki kişinin prim gün sayıları ve yaşları aynı olduğu halde farklı tarihlerde emekli olmalarından dolayı maaşlarında eşitsizlik olmasıdır. Bu eşitsizliğin nedeni ise bu kişilerin emekli oldukları tarihlerdeki emeklilik hesaplama yöntemlerinin farklı olmasıdır.Yani hesaplamada kullanılan kat sayıların ve göstergelerin değişmesidir. Bu eşitsizliklerin giderilmesi amacı ile SGK intibak yasası çıkarılarak aynı koşullarda olan kişilere eşit maaş verilmesi planlanmıştır.

SGK intibak yasasından 2000 yılı öncesinde emekli olan SSK’lı vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bu kişilerin emekli maaşları yeniden hesaplanarak güncellenmektedir. Yeniden hesaplama işlemi yapılırken ödenen prim gün sayısı ve sigortalının maaş bağlandığı tarihteki yaşı dikkate alınmaktadır. SSK’lıların yasa sonucu aylıkları güncellenirken memur emeklileri bu yasanın dışında tutulmaktadır.

İntibak yasasının SSK’lıları ilgilendiren bir yasa olmasının yanında belli bir miktarda Bağ-Kur’luları da ilgilendirmektedir. Bunlar 1 Nisan 2002 ile 30 Haziran 2002 tarihleri arasında emekli olan Bağ-Kur’lulardır. Bu kişilerinde intibakı yapılarak aylıklarında belirli miktarlarda artış yapılmıştır. Diğer Bağ-Kur’lular yasa dışında tutulurken bu kişilerin intibak yasasından yararlandırılmasının sebebi ise 1 Nisan 2002 ile 30 Haziran 2002 tarihleri arasında Bakanlar Kurulu’nun belirlemiş olduğu gelir tablosunun anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmesidir. Bu Bağ-Kur emeklilerinin daha az miktarda emekli aylığı almalarından dolayı mağdur olmaları sebebiyle intibak yasasından yararlandırılmıştır. SGK intibak durumunuzu sorgulama işlemini daha önce  adresinden gerçekleştirebiliyordunuz. Ancak bu sistem üzerinden gerçekleştirilen SGK intibak zammı sorgulama işlemi şuan kullanılamıyor. Yani internet üzerinden SGK intibak zammı hakkında sorgulama gerçekleştirmek şuan için mümkün görünmüyor. Eğer SGK intibak yasası kapsamında maaşınızda meydana gelecek yada gelen değişiklikleri öğrenmek istiyorsanız SGK’ya ait resmi devlet kurumlarını ziyaret etmeniz gerekecek.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.