Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Kredi Kartı İle Ödeme

Bankalar tarafından yapılan protokolle Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan vatandaşların kredi kartı ile online ödeme yapması mümkün hale gelmiştir. Bu bankalar arasında bazıları SGK kredi kartı ile ödeme işlemi yapılması için protokollerde hiçbir role sahip olmasa da on üç (13) bankanın yapmış olduğu protokoller sonucu kredi kartının kullanılmasıyla vatandaşların devlete olan prim borcu ödemesi yapması mümkün kılınmıştır. Bankaların attığı bu adım devlete prim borcu olan vatandaşların borçlarını ödemesini kolaylaştırmıştır.  Daha önce bir çok bürokratik işlemlere başvuru yapılmasıyla gerçekleştirilen iş artık kolaylıkla bankalar aracılığıyla yapılabilecek hale gelmiştir. Bunun yanı sıra vatandaşlar devlete olan prim borçlarını sorgulamakla aşağıda liste halinde verilen bankalar aracılığıyla prim borçlarını ödeyebilirler. SGK kredi kartı ile ödeme yapabilmek için aracılık yapan  bankalar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Akbank bankası Albaraka bankası
 • Bank Asya
 • Denizbank
 • Halk Bank
 • Garanti Bankası
 • Finansbank
 • İş Bankası
 • HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation)
 • TTKB Bankası (Türk Tarih Kurumu Iş Bankası)
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası

Kredi kartı ile ödeme yapmak için yapılan ödemelerin bu 3 şarta uyması gerekmektedir:

 • Yapılan ödemelerin sigorta ödemesi kapsamına girmesi şartı
 • Ödemelerin işveren kişi tarafından yapılması şartı
 • Ve diğer bütün ödemeler için aranan şart

SGK Kredi Kartı İle Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

SGK Kredi Kartı İle Ödeme işlemi yapabilmek için, SGK ödemeleri sorgulama işlemini yapmanız gerekir. Ödeme için tek bir yolu vardır. Bu işlem internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bu işlemi yapabilmek için yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. SGK Kredi Kartı ile ödeme yapmak için bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi alabilmek için yaşadığınız yerdeki yakın merkez PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) şubelerine giderek bir e-Devlet şifrenize sahip olmak istediğinizi bildirmeniz ve bunun yanından üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir kimlik belgesini teslim etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ilk defa e-Devlet şifresi alanlar 2 TL değerinde, birden çok kez e-Devlet şifresi alacak olanlar ise 4 TL işlem ücreti ödeyerek e-Devlet şifrelerini aynı gün içinde alabilirler. E-Devlet şifresi alabilmek için PTT şubelerine gidemeyen ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız konsolosluk ve büyük elçilikten hiç bir ücret ödemeden e-Devlet şifrelerini alabilirler. E-Devlet şifresi her kez için kapalı bir zarf içinde verilmektedir. Ayrıca devlet 3 ay içerisinde e-Devlet şifresinin değiştirilmesinin vatandaşların güvenlik açısından gerekli olduğunu öngörmüştür. Ancak böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ayrıca e-Devlet şifrenizi kimsenin bilmemesi de bilgilerinizin ele geçmemesi açısından önemlidir. E-Devlet SGK kredi kartı ile ödeme işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SGK Kredi Kartı Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK kredi kartı ile ödeme işlemini yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak öğrenebilirsiniz. SGK kredi kartıyla ödeme işlemini 4A, 4B ve 4C yani eski adıyla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olan vatandaşlar yapabilirler. SGK kredi kartıyla ödeme işlemi için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak hemen aşağıdaki sayfaya yönlendireceksiniz. Bu zaman ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Bunu yaparak kimlik doğrulama işlemini yapmış olacaksınız.

SGK kredi kartı ile ödeme işlemini yapmak e-Devlet şifresi ile mümkündür. Açılan yeni sayfada T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazarak boşluğu doldurunuz. Daha sonra bu boşluğa yazılan bilgilerin eksiksiz ve doğru yazıldığından emin olunuz. Herhangi bir hata gerçekleştiğinde işleminiz gerçekleşemez. Son olarak ”Sisteme Giriş Yap” kutucuğuna tıklayınız.

 

SGK Kredi Kartı İle Prim Borcu Ödeme İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.