Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Memur Alımı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girerek bir çok vatandaşımız devlet işine atanabilmeyi hayal etmektedir. Bu vatandaşlar yüksek öğrenimlerini yaptıktan sonra devlet işine atanarak, ilerde Emekli Sandığı yani 4C kapsamında emekli olabilmeyi hedef seçmiş ve bu yolda adımlarını atmaktadırlar. KPSS sınavı özel sektörde çalışma gibi bir planı olmayan neredeyse bütün mezun olan öğrencilerin hayatlarında en çok önemsedikleri sınavdır. Bu sınavdan başarılı olmak bir çok öğrencinin hayali olduğu için memur olmayı planlayan vatandaşlarımız üniversitenin ilk yıllarından sınava hazırlanmaktadırlar. SGK memur alımı ile vatandaşlarımız 2016 yılında ne kadar kamu personel alımı yapılacağını öğrenebilirler.

Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı Duyurusu:

2016 yılında müfettiş yardımcısı gibi kaç personelin alınacağı sorusu her sene olduğu gibi bu sene de en çok karşılaştığımız sorulardan sadece bir tanesidir. Müfettiş yardımcısı olmak isteyenler arasında en çok Hukuk mezunları, Uluslararası İlişkiler mezunları ve Kamu Yönetimi mezunları yeralmaktadır. Ancak müfettişlik sınavına katılmak için başka fakulte ve bölümlerden olan mezunların da şansı vardır. Bunlar Hukuk, İİBF’ye dahil olan diğer bölümler, Siyasal Bilgiler fakultesine dahil olan diğer bölümler ve İşletme bölümleridir.

Sınav Tarihi Ne Zamandır?

Müfettiş yardımcısı olabilmek için yazılı sınava başvuru tarihi 25.07.2016 ile 05.08.2016 arası olarak belirlenmiştir. Sınav tarihi ise 03.09.2016 ve 04.09.2016 yılı olarak belirlenmiştir.

Kaç Kişi Müfettiş Yardımcısı Olarak Atanacak?

SGK memur alımı yapıldığı zaman kadro ünvanı SGK müfettiş yardımcısı olarak, 60 kişinin sınavının başarılı geçmesi sonucu atam yapılacak.

Yazılı Sınava Nasıl Başvuru Yapılır?

Ankaradaki SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına giderek sınav başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca sınav Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi binasında yapılmaktadır. Eğer başvuru yapmak için belirlenen adrese gelmeniz mümkün olmasa başvurunuzu posta ile de yapabilirsiniz. Bunun için PTT şubesine 9 TL tutarında bir ücret ödemeniz gerekecek. Başvuru belgeniz en geç 05.08.2016 mesai bitimine kadar adrese ulaşmış olmalıdır. Aksi durum sözkonusu olursa başvurunuz geçersiz sayılacaktır ve SGK memur alımı zamanı isminiz geçersiz olacaktır.

Müfettiş Yardımcılığı İçin Hangi Sınav Geçerlidir?

Müfettiş Yardımcısı ünvanına sadece Kamu Personeli Seçme Sınavını (KPSS) başarıyla geçmiş mezunlar aday olabilirler. KPSS’den 80 ve üzeri puan alan adaylar başarılı olarak nitelendirilmekte olup, bu adayların müfettiş yardımcısı olarak atanma şansı çoktur.

Müfettiş Yardımcısı Olabilmek İçen Belirlenen Yaş Sınırı Nedir?

Müfettiş olabilmek için belirlenen yaş sınırı 35 yaştır.

Sınav İçin Gereken Belgeler Hangileridir?

SGK memur alımı ile müfettiş yardımcısı olarak atanmak isteyen adaylar KPSS sonuç belgesi ile muracaat etmelidirler. Bunun yanı sıra iki (2) adet fotoğraf, mezun olduğu okuldan mezun olmasına dair diploma (diplomanın aslı yerine onaylanmış sureti de geçerlidir.) ile SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına başvuru yapılmaktadır. Başvurusu kabul edilerek müfettiş yardımcılığı sınavına girecek olan adaylara ”adaylık belgesi” denen sınav giriş belgesi verilerek, bu belge başvuru yapan adayların mail adresine yollanır.

Hangi Şartlar Altında SGK Memur Alımı Yapılır?

SGK Memur alımı  yapmanın belirli şartları vardır. Bu şartlar 657 Sayılı Kanunun 48. maddesinin 1. fıkrasına göre düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra 01.01.2016 yılı itibariyle 35 yaş sınırını geçmemek de SGK memur alımı için belirlenen şartlar arasındadır.

Yazılı ve Sözlü Sınavda Kimler Başarılı Sayılır?

SGK memur alımı ve Müfettiş Yardımcılığı sınavından 100 üzerinden en az 60 puan alan, yazılı ve sözlü sınav ortalaması ise 100 üzerinden en az 70 olan adaylar başarılı sayılmaktadırlar. Yazılı sınavda başarıyı yakalamayan mezunlar sözlü sınava girişe hakk kazanamazlar.

Yazılı Sınav Konuları Nelerdir?

SGK memur alımı için yazılı sınav konularına- Kompozisyon, Kamu Maliyesi, Ekonomi (bunlara iktisat ve uluslararası ekonomi de dahildir), Hukuk (Anayasa hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku da dahildir), Muhasebe ve yabancı dil (olarak İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinden herhangi biri geçerlidir.) dahildir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.