Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Provizyon

SGK Provizyon sorgulama uygulaması 2012 yılının Ocak ayında SGK tarafından oluşturulmuş olan bir sorgulama işlemidir. Ülkemizde çalışmaya devam etmekte olan vatandaşlar için, hem de emeklilerin bakmakta oldukları aileleri için onların sağlık haklarından faydalanıp faydalanamayacağını öğrenebilmeleri geliştirilmiş bir sistemdir. Aynı zamanda sigorta durumu değiştirilen, boşanan, evlenmiş olan yada çalıştığı işten çıkarılan vatandaşların yeni durumları için sağlık provizyonlarında değişiklik görülmektedir. Bununla beraber emekli aylığı dondurulmuş olan, vefat eden hak sahiplerinin veya işten çıkarılan kişilerin provizyon durumlarında kurum tarafından otomatikman iptal edilerek bu sistemden çıkarılmaktadır. Bu tür durumlarda SGK provizyon sorgulama işlemlerini yapmanız, provizyondaki durumunuzu öğrenebilmeniz, herhangi bir şekilde bir sorunla karşılaşmamanız için çok önemli bir durumdur.

Vatandaşların hastanelere başvuru yaptıkları zamanlarda herhangi bir yaşamamaları için, SSK-SGK Sağlık Provizyonu sorgulama işlemlerini yapmış olurlarsa herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan işlerini kolayca halledebilirler. Bu durumun aksi olarak SGK Provizyon işlemlerinde yaşayabilecekleri herhangi bir aksama yada sigortadan yararlanabilme hakkının olmaması durumdan dolayı mağdur olup saatlerce hastanede sıkıntı yaşayabilirler.

SGK provizyon işlemi için başvuru yapmış olan vatandaşlar için öncelik olarak kimlik fotokopileriyle beraber başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu işlemin ardından yaptıkları provizyon işleminin ne zamana aktifleşebileceğini öğrenmeleri şarttır. SGK provizyon programı yeni doğmuş bebeklerin, yeni işe başlayanların ve emekli aylığı bağlanmış olan vatandaşların orada bulunan her türlü bilgilerini ve yaptıkları ödeme kayıtlarını kontrol edip sahip olabilecekleri sağlık haklarına otomatik bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilmektedir. SGK provizyon sistemi 20 Mayıs 2006 tarihinde SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un birleşerek SGK bünyesinde toplanmasıyla beraber sağlıkta yardım hakkına sahip olarak işlemlerinin yalnızca bir uygulamada yürütülmesi amacı ile 2012 yılında hayata geçmiştir.

Devlet kurumlarının internet ortamını güncel olarak kullanmaya başlamasıyla beraber evden halledebilecekleri birçok iş, sistemde kişiye dair bulunan bilgileri güncelleyip kontrol edebilmede imkanına sahip olmuşlardır.

E-Devlet SGK Provizyon Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Provizyon belgesi nasıl alınır? İnternetin bu kadar yaygın olarak kullanılmasından sonra hem insanların hem de kurumların işlerini ve işlemlerini kolaylaştıracak uygulamalar hayata geçirilmiştir bu da insanlar için oldukça rahatlatıcı bir durum olmuştur. Bu sorgulama işlemi daha önceki zamanlarda E-SGM resmi internet sitesinden yapılmaktaydı. Bu sitenin insanlar tarafından tercih edilmemesi ile beraber siteye giriş sayısı günden güne azalarak SGK’nın aldığı kararla sitenin kapanmasına karar verilmiştir. Yeni olarak kullanılmaya başlayan E-Devlet uygulaması da bu uygulamalardan birisidir. Bu SGK provizyon işlemini E-Devlet üzerinden yapılabildiği gibi SGK kurumu internet sitesinin üzerinden de yapılabiliyor. İnternet üzerinden birden fazla kurumun sorgulama işlemlerini tek çatıda toplamayı başaran bir site olmuştur. SGK Provizyon sorgulama işlemleri de E-Devlet sisteminde kolayca yapılan işlemden biridir. Yazı sonunda yer alan linke tıklayarak bu işlemi kolayca yapabilmek mümkündür. Fakat bu işlemi E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için ilk olarak E-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. Bu şifreyi alabilmek oldukça basittir. En yakın PTT şubesine gidip nüfus cüzdanınızı vererek E-Devlet şifresine başvuru yapmanız, 2 TL ücret ödeyip bu şifreyi alabilmeniz mümkündür. SGK Provizyon işlemini E-Devlet üzerinden yapılabileceği gibi SGK kurumunun resmi internet sisteminin üzerinden de yapabilmek mümkündür. Aşağıdaki görseldeki gibi çıkan internet ekranından giriş yapıp kolayca sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

SGK provizyon sorgulama için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.