Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Titanik 110 Yıl Sonra Can Aldı; 19 Yaşındaki Genç Tura Katılmayı Babasını Memnun Etmek İçin Kabul Etmiş!

Titanik Faciasına tanıklık etmek, enkazını görmek için tur düzenleyen denizaltının, günlerdir izi bulunmaya çalışılıyordu. Sonucunda yeni bir facianın oluştuğu ortaya çıktı ve denizaltının enkazına ulaşıldı. Denizaltıda tura katılan 5 kişi yaşamını kaybetti. Olay sonrasında yaşamını kaybedenlerin hikayeleri de ortaya çıkıyor. Turda hayatını kaybeden en genç kişi olan 19 yaşındaki Süleyman Dawood, aslında tura katılmayı hiç istememiş. Ancak bir Titanik sevdalısı olan babasını mutlu etmek, onunla aynı ilgi alanını paylaşmak için, hatıra binaen tura katılmış.

Titanik Hala Hayatların Yitirilmesine Neden Oluyor

Zamanının teknolojik gösterisi olarak çıktığı ilk yolculukta, bir buzdağına çarparak batan ve 1514 kişinin ölümüne neden olarak, gelmiş geçmiş en büyük facialardan biri olarak tarihe kazınan Titanik, günümüzde de maceracıların ölümüne neden olmaya devam ediyor. Titanik’ n enkazına yapılan dalışla, maceracılara tur düzenleyen OceanGate firmasına ait denizaltı, 5 kişi taşıyordu. Ancak denizaltıyla irtibat kısa süre sonra kesildi ve Atlas Okyanusu’ nda kaybolan denizaltını arama çalışmaları günlerdir devam ediyordu.

18 Haziran tarihinde irtibatın kesildiği denizaltı için arama çalışmaları hemen başlatılmıştı. Denizaltının boyutu nedeniyle, 5 kişi için yeterli oksijenin zamansal olarak sürekli azalması, arama çalışmalarının da artmasına yol açmıştı. Bu süreç içerisinde, arama çalışmaları ve 5 kişinin akıbeti, dünya gündeminde kendisine yer buldu.

Umutlar Devam Ediyordu

Yoğun arama çalışmaların rağmen hiç ize ulaşılamaması ve dün Türkiye saatine göre öğle saatlerinde denizaltında oksijenin bitmiş olması hesaplamalarına rağmen, umutlar devam ediyordu. Ancak kaçınılmaz haber dün öğleden sonra geldi. ABD Sahil Güvenliği, Titanik’ in enkazına tur düzenleyen denizaltının enkazına ulaşıldığı haberini geçti. Ardından enkaza ulaşıldığı ve denizaltında bulunan 5 kişinin yaşamını kaybettiği haberi geldi.

Tura katılanların Hikayeleri Ortaya Çıktı

Tura katılan iki kişi olan Shahzada Dawood ve oğlu Süleyman, yaşamlarını yitidi. Süleyman aynı zamanda tura katılan 19 yaşındaki en genç üye. Katılmasının hikayesiyse, içimizi burkacak cinsten. Süleyman aslında tura katılmayı hiç istemiyor ve Titanik’ le ilgili aynı heyecanı babasıyla birlikte paylaşmıyordu. Ancak Babalar Günü münasebetiyle, Titanik’ e karşı aşırı merakı olan babasını memnun etmek için tura katılmıştı.
Tura katılmak için Titanik ile ilgili tutkuya sahip olan babası Shahzada Dawood’ u sadece memnun etmek için babasına eşlik etti. Azmeh Dawood, NBC News’ e verdiği röportajda, yeğeninin bu tur için hiç istekli olmadığını, babasını Babalar Günü için memnun etmek için tura katıldığını söyledi.

Azmeh Dawood “Şahsen onları düşünerek nefes almak bile zor. Şimdiye kadar yaşadığım hiçbir deneyime benzemiyor.” Dedi. Azmeh Dawood, 2014 yılında multipl skleroz teşhisi konulan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş ve kardeşiyle de bir süredir görüşmüyormuş.

Pakistan’ ın En Zengin Ailelerinden Biri

Dawood ailesi, Pakistan’ ın en zenginleri arasında yer alıyor. Azmeh, tıbbi amaçlı esrar kullanabilmek için, İngiltere’ den Amsterdam’ a taşınmış. Bu yaklaşım kardeşi dahil olmak üzere, tüm aile tarafından red edilmiş. Yaşanan trajedi haberi duyulduğundaysa “O benim küçük kardeşimdi, doğduğunda onu kucağıma aldım” diyerek, Azmeh tarafından sahip çıkıldı. Henüz 19 yaşında olan yeğeni Süleyman Glasgow’daki Strathclyde Üniversitesi’nde okuyordu. Süleyman’ın psikolog ve yaşam koçu olan annesi Christine ve kız kardeşi Alina, Kanada’ da 1 ay tatil yapmışlardı.

Dawood ailesi Twitter aracılığıyla da baba ve oğulun hayatlarını yitirdiği haberini verdi. “Sevgili oğullarımız, OceanGate’in su altında yok olan Titan denizaltısındaydı. Lütfen bu zor yas döneminde ölenlerin ruhlarını ve ailemizi dualarınızda tutmaya devam edin. Kurtarma operasyonlarında yer alan herkese gerçekten minnettarız. Yorulmak bilmeyen çabaları bu süre zarfında bize güç kaynağı oldu. Ayrıca, ihtiyaç anında yanımızda olan arkadaşlarımıza, ailemize, meslektaşlarımıza ve dünyanın her yerinden iyi dileklerde bulunanlara minnettarız. Aldığımız muazzam sevgi ve destek, bu akıl almaz kayba dayanmamıza yardım etmeye devam ediyor.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.