Sorgulamalar artık tek çatı altında!

UYAP Vatandaş Portalı

UYAP Vatandaş Portalı Adalet Bakanlığı tarafından sunulan ülke genelinde vatandaşların adli ve idari mahkemeler ile icra dairelerinde işlemlerini internet üzerinden takip etmelerini sağlayan sistemdir. Sistemin amacı vatandaşların kurumlara gitmesine gerek kalmaksızın yargıya daha hızlı ulaşabilmelerini sağlamak, sunulan hizmetlerin kullanımını kolaylaştırmaktır.

UYAP Vatandaş Portalının Faydaları Nelerdir?

UYAP Vatandaş Portalı sayesinde sistemi kullanmakta olan vatandaşlar dava dosyası sorgulama işlemlerini çok kısa bir süre içerisinde görebilmektedirler. Ayrıca UYAP Vatandaş Portalı üzerinden dosya içerisinde bulunan belge ve evrakların içeriğini de inceleme fırsatına sahiplerdir. Sistem üzerinden yargı birimlerinin telefon ve fax numaralarına ulaşabilmenin yanı sıra açacakları davalar için ödeyecekleri miktarı da hesaplanabilir.

UYAP Vatandaş Portalı Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

UYAP Vatandaş Portalı kullanıcıları;

  • Tüm dosyalarını sorgulayabilir,
  • Yargı birimlerine ait telefon numaralarını sorgulayabilir,
  • Hukuk davaları açabilir,
  • Açacakları davanın ücretini hesaplayabilir,
  • Duruşmaları takip edebilir,
  • Safahat sorgulayabilir,
  • Evrak doğrulama,

işlemlerinden dilediklerini gerçekleştirebilirler.

UYAP Vatandaş Portalına Giriş Nasıl Yapılır?

UYAP Vatandaş Portalına giriş yapmak için 3 farklı seçenek mevcuttur. Bunlar; İmzasız, E-İmza ve M-İmza ‘dır.

  1. UYAP Vatandaş Portalına İmzasız Giriş Nasıl Yapılır?

UYAP Vatandaş Portalını imzasız olarak kullanmak e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız anlamına gelmektedir.

UYAP Vatandaş Portalına İmzasız Giriş Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

uyap

UYAP Vatandaş Portalını imzasız kullanmak için açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazmalısınız.

uyap2

UYAP Vatandaş Portalına imzasız yani e devlet şifreniz ile giriş yaparak sadece dosya kapak bilgilerine yani; , duruşma günleri, dava konusu, dava değeri, aşaması, tarafları ve dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

  2.UYAP Vatandaş Portalına E-İmza ile Giriş Nasıl Yapılır?

UYAP Vatandaş Portalına e imza kullanarak giriş yapmak için öncelikle e imzaya sahip olmanız ve e imzanızı kullanabilmeniz için kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. E imza ile giriş sayfasına yönlendirildikten sonra yapmanız gereken kart tipinizi seçmek ve karşınıza gelen şifre giriş ekranına şifrenizi girmenizdir. Daha sonra açılmış olan sayfadan dosyalarımı seçerek taraf olduğunuz dosyalara ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

UYAP Vatandaş Portalına E-İmza ile Giriş Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

   3.UYAP Vatandaş Portalına M-İmza ile Giriş Nasıl Yapılır?

UYAP Vatandaş Portalına mobil imza kullanarak giriş yapmak için açılan sayfada GSM numaranızı yazmalı ve operatörünüzü seçmelisiniz. Böylelikle m imzanızı edinebilirsiniz. Mobil imza kullanarak portala giriş yapmanın herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Ancak kullanmakta olduğunuz operatör tarafından mobil imza için ücretlendirme yapılabilmektedir. Mobil imzanız ile sisteme giriş yaptıktan sonra dosyalarıma tıklayarak dosyalarınızı görüntüleyebilir ve ilgili dosyaya ait belgeleri inceleyebilirsiniz.

UYAP Vatandaş Portalına M-İmza ile Giriş Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.