Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Yabancı Kimlik No Bulma

Günümüzde ulaşım imkanlarının her geçen gün iyileşmesinin ardından ülkeler arası ziyaretler giderek artmıştır. Ülkemizde gerek coğrafi yönden gerekse daha iyi yaşam koşulları sunması sebebiyle her yıl milyonlarca yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkemize gelmiş olan yabancılar eğitimlerini sürdürmek, çalışma hayatına katılmak veya ikamet etmek için ülkemizi tercih etmektedirler. Yabancı kimlik numarası verme işlemi Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün belirli bir süre veya süresiz ülkemizde kalmak isteyen yabancılar için verilen bir hizmettir. Eğitim, çalışma gibi herhangi bir amaç için ülkemize gelmiş olan yabancılar için kimlik numaraları düzenlenmektedir.  Yabancı kimlik numarası “Çalışma İzni Muafiyet Teyit Belgesi” düzenlemeye yetkili kurumlar tarafından verilmektedir. Bu kurumlar;  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve YÖK Başkanlığıdır. Bu kurumlardan herhangi birine başvuru yapmış olan yabancılar müracaat edilen kurum tarafından bilgilerinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne elektronik ortamda gönderilmesiyle Yabancı kimlik numarasına sahip olabilmektedirler. Verilen kimlik numaraları tıpkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip oldukları gibi 11 haneden oluşmaktadır.

Yabancı Kimlik No Bulmak İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Duyulmaktadır?

Yabancı kimlik no bulma için kimlik numarasını bulmak istediğimiz kişinin adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum tarihi ve cinsiyet bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgileri gerekli alanlara yazarak yabancı kimlik no bulma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yabancı Kimlik No Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yabancı kimlik no sorgulama için Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak kurumdan öğrenebilirler. Ancak yabancı kimlik no bulma işlemini kuruma giderek gerçekleştirmenin dezavantajları bulunmaktadır. Şüphesiz bu dezavantajların en önemlisi zaman kaybıdır. Günümüz koşullarında normal şartlar içerisinde çalışmakta olan bir vatandaş günlük 8 saatini çalışarak geçirmektedir. Haliyle kuruma giderek gerçekleştireceği işlem bu kişi için zaman kaybı olarak nitelendirilir. Bu gibi durumlar için yabancı kimlik no bulma işlemi Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden  yapılmaktadır.

Ekran Alıntısı

Yabancı kimlik no bulma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle daire içerisine alınmış olan kısıma kimlik numarası bulunmak istenen yabancı vatandaşın adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum tarihi ve cinsiyetini yazınız. Daha sonra doğrulama kodunu verilen kutucuğa yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız.

Yabancı Kimlik No Bulma İşlemini Gerçekleştirmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.