Yabancı Kimlik Numarası Bulma | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Yabancı Kimlik Numarası Bulma


Günümüzde ulaşım imkanlarının her geçen gün iyileşmesinin ardından ülkeler arası ziyaretler giderek artmıştır. Ülkemizde gerek coğrafi yönden gerekse daha iyi yaşam koşulları sunması sebebiyle her yıl milyonlarca yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkemize gelmiş olan yabancılar eğitimlerini sürdürmek, çalışma hayatına katılmak veya ikamet etmek için ülkemizi tercih etmektedirler. Yabancı kimlik numarası verme işlemi Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün belirli bir süre veya süresiz ülkemizde kalmak isteyen yabancılar için verilen bir hizmettir. Eğitim, çalışma gibi herhangi bir amaç için ülkemize gelmiş olan yabancılar için kimlik numaraları düzenlenmektedir.  Yabancı kimlik numarası “Çalışma İzni Muafiyet Teyit Belgesi” düzenlemeye yetkili kurumlar tarafından verilmektedir. Bu kurumlar;  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve YÖK Başkanlığıdır. Bu kurumlardan herhangi birine başvuru yapmış olan yabancılar müracaat edilen kurum tarafından bilgilerinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne elektronik ortamda gönderilmesiyle Yabancı kimlik numarasına sahip olabilmektedirler. Verilen kimlik numaraları tıpkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip oldukları gibi 11 haneden oluşmaktadır.

Bu yazımızda Yabancı Kimlik Numarası Bulma nedir? Yabancı Kimlik Numarası Bulmak için hangi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır? Yabancı Kimlik Numarası Bulma işlemi nasıl yapılır anlatacağız.

Yabancı Kimlik Numarası Bulmak İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Duyulmaktadır?

Yabancı Kimlik Numarası Bulmak için kimlik numarasını bulmak istediğimiz kişinin adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum tarihi ve cinsiyet bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgileri gerekli alanlara yazarak Yabancı Kimlik Numarası Bulma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yabancı Kimlik Numarası Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yabancı Kimlik Numarası Bulmak için Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak kurumdan öğrenebilirler. Ancak Yabancı Kimlik Numarası Bulma işlemini kuruma giderek gerçekleştirmenin dezavantajları bulunmaktadır. Şüphesiz bu dezavantajların en önemlisi zaman kaybıdır. Günümüz koşullarında normal şartlar içerisinde çalışmakta olan bir vatandaş günlük 8 saatini çalışarak geçirmektedir. Haliyle kuruma giderek gerçekleştireceği işlem bu kişi için zaman kaybı olarak nitelendirilir. Bu gibi durumlar için Yabancı Kimlik Numarası Bulma işlemi Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden  yapılmaktadır.

Ekran Alıntısı

Yabancı Kimlik Numarası Bulma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle daire içerisine alınmış olan kısıma kimlik numarası bulunmak istenen yabancı vatandaşın adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum tarihi ve cinsiyetini yazınız. Daha sonra doğrulama kodunu verilen kutucuğa yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız.

Yabancı Kimlik Numarası Bulma İşlemini Gerçekleştirmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.