Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Dolardaki Uçuşun Etkileri Başlıyor: Kolaya Büyük Zam Geldi!

Dolar fiyatındaki yükseliş aslında Türkiye’ de yaşayan ve birkaç seçim görmüş herkes tarafından tahmin edilebilen bir durumdu. Dolar ve Euro gibi para birimleri karşısında, her dönemde çok zayıf olan ekonomimiz, yaşanan siyasi kargaşalar, doların her seçim sonrasında mutlaka yükselmesine neden oluyor. Hem dünyadaki, hem ülkemizde ki ekonomik gidişatta, bunun böyle olacağına dair sinyalleri zaten veriyordu. Ekonomi ve finans yorumcularının, sanki ilk defa oluyormuş veya olacakmış gibi lanse ettikleri olaylar, aslında neredeyse 100 yıldır aynı şekilde tezahür ediyor.

Dolar artarsa Her Şey Artar

Değişmeyen diğer kural ise, ekonomimizin dışa bağımlılığı nedeniyle, dolarına artışına paralel bir şekilde, her kalemdeki ürünlerde yaşanan zamlar. Nitekim doların seçim sonrası dönemde neredeyse % 30’ a yakın artması, iç piyasada tüm ürünlerde Yüzde 20’ den başlayarak artış anlamına geliyor. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, Temmuz ayıyla birlikte kola fiyatlarına yüzde 20 zam geleceğini duyurdu. Ancak unutulmaması gereken, zaten öncesinde birkaç defa zam yapılarak, oluşan enflasyonda büyük pay sahibi olan ürünlerin, doların artışını bahane ederek yeniden zam yapmaya başlamaları olmalı.

Dolar Arttı Kola da Arttı

Geçtiğimiz günlerde 26 lirayı aşan dolar kurunun etkileri, hiç zaman kaybetmeksizin tüm ürünlere hemen yansıtılmaya başlandı. Buna ilk örneklerden biri olan Coca Cola, 2.5 litrelik bir kolanın fiyatını Temmuz ayı itibariyle, 35 liradan 40 liraya yükselteceğini açıkladı. Kurun bu şekilde artması, ithalata dayalı alt yapıya sahip tüm ürünlerde oldukça yüksek zam oranlarının ortaya çıkmasına yol açacak.

Yaz aylarında daha yoğun tüketilen ve özellikle tatil dönemlerinde yoğun talep gören Coca Cola, bir anlamda bu fırsatı hemen değerlendirerek, Temmuz ayı itibariyle gereçli olacak % 20’ lik zammı duyurdu bile. Bu zamla birlikte, zaten 35 lira gibi oldukça pahalı olan 2.5 litrelik kola fiyatı, 40 liraya çıkacak. 2.5 litrelik kolanın fiyatı, henüz Aralık ayında yapılmış olan zamla birlikte 35 liraya çıkarılmıştı. Dolayısıyla enflasyonun hızını kesmesi için, daha epey uzun bir yol kat edilmesi gerekiyor gibi görünüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.