Sorgulamalar artık tek çatı altında!

UKOME Kararı Sonrası, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Toplantısında Taksi Tarifesine Zam Oranlarını Görüştü

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası bugünkü toplantısında taksi tarifesine zam oranlarını görüştü. Dün UKOME kararı sonrası, zam oranları hakkında açıklama yapan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası “Karar alma yetkimiz bulunmuyor” açıklaması yaptı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası olağan toplantısında UKOME’nin zam kararlarını değerlendirdi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yaklaşık 2 saat süren toplantısı sonrasında, “UKOME’de alınan kararın üzerinde başka bir karar alma yetkimiz bulunmuyor” açıklaması yaptı.

İSTESOB’un yazılı açıklamasında, “İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu, İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası (Taksiciler), İstanbul Minibüsçüler Esnafı Odası ve İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası’ndan gelen yeni ücret tarifeleri teklifini değerlendirmek üzere 09 Ağustos 2023 Çarşamba günü toplandı. Odalarımızın haklı taleplerine rağmen; Yönetim Kurulu, toplu ulaşım ücretlerini belirleme noktasında 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu ile 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu arasında çelişki olması, taksi, minibüs ve servis taşımacılığı ücret tarifelerinin belirlenmesi konusunda UKOME kararlarının kamu kurum ve kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişileri bağlaması nedeniyle Birliğin UKOME tarafından belirlenen tarifede değişiklik yapma yetkisinin bulunmadığı yönünde karar aldı” şeklinde açıklama yapıldı.

Bu karar üzerine Habertürk’ten Yalın Onar Ergör’e konuşan Eyüp Aksu, “Kontak kapatmanın söz konusu olmadığını, görüşmeler yapılacağını” söyledi. Sonuç alınamaması durumunda taksi metre ücretlerinin UKOME’nin aldığı yüzde 51,52 oranında güncelleneceğini söyledi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.