Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İstanbulkart’ta Eksi Bakiye Dönemi Başlıyor: -15 TL’ye Kadar Kullanabileceksiniz!

İstanbulluların çok uzun zamandır şikayetçi olduğu yetersiz bakiye sorunu için sevindiren bir çözüm geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), aldığı son karar ile birlikte İstanbulkart’ta yetersiz bakiye sesini sona erdiriyor. İstanbullular, İstanbulkart’ında bakiye bulunması dahi toplu taşımayı kullanabilecek. İstanbulkart eksi bakiye düzenlemesi İBB Meclisi’nde oylamayla kabul edildi. İşte detaylar!

İstanbulkart’ta Eksi Bakiye Dönemi Başladı

Milyonlarca İstanbullu, gün içerisinde unuttuğundan veya o an yükleme noktası bulamadığından toplu taşımayı kullanırken yetersiz bakiye şoku yaşıyor. Bu sorun toplu taşımı kullanımında ciddi bir problem haline gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), bu soruna çözüm sağlayabilmek için İstanbulkart’ta eksi bakiye dönemini başlattı.

İstanbulkart sahiplerinin kartlarında bakiye bulunmaması durumunda tam 15 TL’ye kadar eksi bakiye hakkından yararlanabilecek. İBB Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edilen yeni uygulama sayesinde İstanbulkart sahipleri, kartlarında bakiye olmadıklarında tek geçiş ücreti olarak 15 TL’ye kadar eksi bakiyeye inebilecek.

1 Günde 6.500 Geçişe Yetersiz Bakiye Uyarısı

İBB Meclisi’nden geçen düzenlemeye ilişkin detaylarda açıklandı. Yapılan açıklamaya göre İstanbul’da 2022 Ocak ile 2022 Aralık ayı arasında 1.356.160 İstanbulkart Mobil uygulama QR kod ile ödeme kullanıcısının olduğu belirtildi. Bu kullanıcılar ile 40.044.321 kere toplu taşıma turnikelerinden geçiş yaptığı belirtildi. Söz konusu geçişlerin 1.339.620 adedinde İstanbulkart sahiplerinin yetersiz bakiye uyarısı ile karşılaşarak, geçiş yapamadığına dikkat çekildi. 2022 yılı boyunca yetersiz bakiye uyarısıyla karşılaşan İstanbulkart Mobil kullanıcı sayısının ise 432.070 adet olduğu açıklandı.

Söz konusu veriler üzerinden İBB Meclisi’ne bir rapor sunuldu. Söz konusu raporda yer alan detaylara göre İstanbul’da sadece bir 1 gün içerisinde 6.500 adet geçişte İstanbulkart Mobil kullanıcıları tarafından “yetersiz bakiye” uyarısıyla karşılaşıldığı belirtildi. Rapora göre yetersiz bakiye uyarısı ile karşılaşan İstanbulkart sahiplerinin sadece %62.40’ı kadarının aynı gün içinde dolum yaptığı belirtildi. Bu kullanıcıların %13.68’i kadarlık kısmının ise daha sonraki günlerde İstanbulkart yükleme yaptığının tespit edildiği belirtildi. Ayrıca raporda yetersiz uyarısı alan kullanıcıların %23.92’si kadarlık kısmının ise İstanbulkart Mobil uygulaması kullanımını bıraktığının tespit edildiği de belirtildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.