Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kuveyt’ten Türkiye’ye Savunma Siparişi: 367 Milyon Dolarlık Bayraktar TB2 SİHA Satın Alınıyor!

Türkiye son yıllarda savunma sanayisi alanında ortaya koyduğu başarılı işlerle uluslararası pazarda dikkatleri üzerine çekmeye başardı. Bundaki en büyük paylardan birisi de yerli insansız hava araçları üreten Baykar’da bulunuyor. Dünya genelinde onlarca ülkeye savunma sanayi ürünleri satışı gerçekleştiriyor. Baykar, son olarak Kuveyt’teki ihaleyi kazanarak tam 367.000.000 Dolarlık anlaşmaya imza attı.

Kuveyt BayraktarTB2 SİHA Alacak

Türkiye’nin savunma sanayi alanında, dünya liderleriyle yarışır hale gelmesini sağlayan insansız hava araçları yatırımları dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Baykar tarafından geliştirilen yerli insansız hava araçları, dünya genelinde kullanıldığı her yerde yüksek başarı yüzdesi sunabildi. Bu nedenle de pek çok ülkede talepler almaya başladı. Baykar, son olarak Kuveyt’te gerçekleştirilen insansız hava aracı ihalesinde başarıya imza attı.

Kuveyt’in çöl koşullarında sokulan testlerden büyük bir başarıyla geçen Baykar’ın TB2 SİHA’ları ihalenin kazanan tarafı oldu. Kuveyt, test sonuçlarından çok memnun kaldı TB2 SİHA’dan satın almaya karar verdi. Bu karar çerçevesinde Baykar ile Katar’ın yetkili kurumları arasında sürdürülen pazarlıklar neticesinde anlaşma sağlandı. Baykar, bu anlaşma kapsamında Kuveyt ile 367.000.000 Dolarlık bir anlaşmaya imza attı.
Bayraktar TB2 SİHA, Kuveyt’te gerçekleştirilen testlerde Amerika ve Çin firmaları ile birlikte Avrupa firmalarıyla rekabet etti. Söz konusu denemelerin ardından Bayraktar TB2, rakiplerini geride bırakmayı başardı. Yapılan açıklamaya göre Bayraktar TB2 SİHA, 2019 yılında gerçekleştirilen çöl şartlarındaki uçuş süresi denemesinde 27 saat 3 dakikalık uçuş süresini yakalamayı başardı. Bu şekilde rakiplerinin önüne geçerek, bundan böyle Kuveyt Ordusu tarafından Kuveyt semalarında kullanılmak üzere satın alınması kararı verildi.

Söz konusu anlaşmaya ilişkin olarak hem resmi Baykar Twitter hesabından hem de resmi Kuveyt ordusu hesabı üzerinden açıklama gerçekleştirildi. Böylelikle anlaşmanın resmiyete kavuşması ve kamuoyuyla paylaşılması da sağlandı.

Baykar’dan 30 Ülkeye İhracat Açıklaması

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, anlaşma sonrasında açıklamalarda bulundu. Bayraktar, yaptığı açıklamasında Kuveyt ile sağlanan 367.000.000 Dolarlık yeni satış anlaşmasının ardından Bayraktar TB2 SİHA’nın toplamda 30 ülkeye ihracatının gerçekleştirildiğini açıkladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.