Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Prof. Dr. Orhan Şen Yarından İtibaren Hava Sıcaklığı ile İlgili Uyarıyor: “Ormanların Kenarından Bile Geçmeyin!”

Yaz aylarındaki sıcak hava, son yıllarda dünyanın en büyük sorunlarından biri haline geldi. İklim değişikliği, küresel ısınma ve doğal kaynakların dengesiz kullanımı, sıcak hava dalgalarının sıklaşmasına ve yoğunlaşmasına yol açıyor. Bu durum, insan sağlığı, tarım, su kaynakları ve ekosistemler üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Aşırı sıcak hava, özellikle yaşlılar, çocuklar, kronik rahatsızlığı olan bireyler için büyük bir tehlike oluşturuyor. Uzmanlar aşırı sıcak havalarda vatandaşları güneş çarpmasına karşı uyarıyor.

Prof. Dr. Orhan Şen, CNN Türk canlı yayınında sıcaklıklarla ilgili “Bir haftadır süren sıcak hava dalgası devam ediyor. Marmara bölgesinde normallere döndü fakat Akdeniz ve Ege bölgesinde hala aşırı sıcaklar etkili oluyor. İstanbul’da bugün 30- 31 derece ki bu Temmuz ayı ortalamasıdır. Bugün de bu şekilde geçecek ama Çarşamba’dan sonra Perşembe, Cuma, Cumartesi tekrar ikinci bir sıcak hava dalgası Marmara bölgesinde de, İstanbul’da da etkili olacak. İstanbul’da boğazların etkisinden kanalize ederek havayı soğutmasından dolayı 30 dereceye indi. Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya bu civarlarında hala sıcaklık yüksek. Sıcakların yanında rüzgar biraz kuzey bölgelerde var fakat rüzgarda hafif orman yangınlarında çok dikkat edelim. “ ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şen, “Aşırı sıcaklar sadece Türkiye’de değil Tüm Güney Avrupa’da etkili. İspanya İtalya, Yunanistan, Bulgaristan aşırı sıcaklar ile mücadele ediyor. Önümüzdeki 4 gün orman yangınları açısından kritik günler. Ormanın kenarından bile geçmeyin. Pazartesi sıcaklıklar ortalamaya geri dönüyor” uyarısında bulundu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.