Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Sıcak Havanın Bastırmasının Ardından Kene Vakalarında Büyük Artış Yaşanıyor!

Türkiye’nin her ilinde hissedilen yüksek sıcaklıklar yeterince bunaltıcıyken, oldukça tehlikeli olan kene vakalarında da büyük bir artış yaşandığı yetkililer tarafından açıklanıyor. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında yazın gelmesiyle birlikte Kurban Bayramı ve sonrasında gurbetçilerin yöreye akın etmesiyle birlikte artış olduğu bildirildi. Hayati tehlike yaratan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, hastalığa yakalanan kişileri ölüme kadar götürebiliyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Vakaları Artıyor!

Yetkililer Haziran ayının ortasından itibaren Temmuz sonuna kadar vakaların daha da artabileceğine dikkat çekiyor. Bu dönemler arasında çok dikkatli olunması gerektiğini ve kene şüphesi olduğunda en yakın sağlık hizmetlerine müracat edilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz kenenin vücutta kaldığı sürenin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının seyrini değiştirdiğini ifade ediyor.

Prof. Dr. Yılmaz, “Kene kaynaklı enfeksiyon olarak KKKA vakalarında yazın gelmesiyle birlikte özellikle Kurban Bayramı ve sonrasındaki gurbetçilerimizin yöreye akın etmesiyle birlikte bir artış var. Bu artışla birlikte insanlarımızın biraz daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz. Son günlerdeki vaka artışı özellikle Gümüşhane Devlet Hastanesi’nden her gün arandığımız için biliyoruz. Bizde de yatan hastalarımız söz konusu. KKKA olarak hastaların ağır seyredeceğini aklımızda tutmalıyız ölüme neden olabileceğini de bilmeliyiz. Özellikle bu bölgelere KKKA’nın olduğu yerlere gidecek olanlar kişilerin önlemlerini alması çoraplarını pantolonların üzerine çekmesi her gün kene açısından vücudunun herhangi bir yerine kene yapışmış mı diye kendini kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü kene ne kadar vücutta kalırsa o kadar hastalık ağır seyredebiliyor” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.