Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Uzmanlar Şimdiden 2024 Yazı İçin Uyarılara Başladı! El Nino Sıcaklıkları 2024’te de Devam Edebilirmiş

Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan sıcak hava dalgasıyla birlikte vatandaşlar zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz hafta sıcaklıklar bir nebze düşerek mevsim normallerine gelmesine ramen Afrika’dan yeni bir sıcak hava dalgası geldiği konusunda uzmanlar uyarılar yapmaya devam ediyor. Üstelik önümüzdeki sene için de kötü haber şimdiden verildi, “El Nino” olayı 2024 yaz ayında da herkesi yakıp kavurabilirmiş!

Bakırçay Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, sıcak hava dalgasının Türkiye ve Avrupa’nın büyük bir kısmını etkisi altına aldığını, ikinci atağın da dünden itibaren başladığını ifade etti. Sıcak havanın özellikle cumartesi ve pazar daha da artacağını aktaran Tağıl, “Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kayıtlarına göre 40 derecenin üzerinde sıcaklıklar bekleniyor. Hatta bazı yerlerde mevsim normallerinin aşırı üstüne çıkarak rekorlar dahi kırılabilir. Mesela Antalya’nın rekoru 45 derece. Bu rekoru tekrar gerçekleştirebilir. El Nino etkisiyle ağustosta mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkları bekliyoruz” diye konuştu.

Bunun dışında “atmosfer” ve “okyanus olayı” denilen El Nino’nun gerçekleştiğine işaret eden Tağıl, şu değerlendirmelerde bulundu: “Nisan ayından beri dünya sularının ısındığını görüyoruz. Hatta geçtiğimiz yıllardan çok yüksek derecede bir ısınma kaydedilmiş durumda. Bu da El Nino olayının gerçekleşmesine neden oldu. Okyanus sularının ısınması havanın da ısınmasına neden oluyor. Okyanus suları depoladığı sıcak havayı da atmosfere veriyor. Üst üste 2 faktörün etkili olmuş olması sıcak hava dalgalarının etkisini artırmasına neden oldu. El Nino önümüzdeki 2024 yılına damgasını vuracak gibi. Normalde 9-12 ay devam etmekte ama bunun ne olacağını şimdiden söylemek çok erken.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.