Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İDEF’23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen İDEF’23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Kapanış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin savunma sanayisindeki güçlü yükselişine vurgu yaparak, ülkenin savunma sektöründeki yerli ve milli üretim kabiliyetlerinin sürekli arttığını ifade etti. Ülkemizin savunma sanayisindeki yerlilik oranının artması ve bağımsızlığını korumasının önemine dikkat çeken Erdoğan, Türk mühendis ve teknisyenlerinin, ülkenin savunma ihtiyaçlarına yönelik özgün ve güçlü çözümler üretme noktasında gösterdiği başarıya değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından şu şekilde:

“Fuarımızın açılış törenine video mesaj marifetiyle teşrif etmiştim kapanış törenine bizzat katılmak istedim. Fuara katılan firmalara ve fuarda gerçekleştirilen etkinliklere destek veren tüm kamu ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. 189 heyeti temsilen 741 heyet üyesi iştirak etti fuara. 689’u yerli 772’si yabancı firma yer aldı. İDEF 23 sektöre damgasını vurmayı başardı. Yabancı heyetler ve Türk firmalar arasında 5 bin iş görüşmesi gerçekleştirildi. 4 gün boyunca 120 tanıtım programı düzenlendi.

Dünyada hiçbir ülkenin karşılaşmadığı engellerle karşılaştık ancak yolumuzdan asla dönmedik. Her zaman şu inançta olduk; korkaklar zafer anıtı dikemez. 21 sene önce hayali dahi kurulamayan nice başarıya, zafere, fuarda bugün tanıtılan ürüne imza attık. Savunma sanayisinde yüzde 80 oranında bir ülke devraldık. Askerinin polisinin kullandığı silahları dahi ithal eden bir Türkiye vardı. Gün oldu, terörle mücadele için istediğimiz bir İHA’yı bile vermediler. Tabancayı bile bize vermediler. Bize tabanca vermeyenlere biz şimdi kendi Canik tabancalarımızı veriyoruz. Savunma sanayinde attığımız kararlı ve cesur adımlarla bize ve ülkemize yakışmayan bu tabloyu tersine çevirdik. Dışa bağımlılığımızı yüzde 20’lere kadar düşürdük.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.