Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural Olası CHP İttifakı Hakkında Konuştu: “İttifaklara Ne Mecburuz Ne de Mahkumuz!”

Yaklaşan yerel seçimlere yönelik CHP ile olası bir ittifak tartışması gündemdeyken, İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural da bu konuyu değerlendirdi. Vural, “İttifaklara ne mecburuz ne de mahkumuz” diyerek İYİ Parti’nin bağımsız bir politika izlemeye devam edeceğini vurguladı. Siyasi tartışmaların ve stratejilerin belirlenmesinin sadece seçimlerle sınırlı kalmayacağını belirten Vural, sorunların asıl çözüm yerinin genel seçimler olduğunu ifade etti. Bu bağlamda İYİ Parti’nin gelecek dönemdeki siyasi stratejisinin, genel seçimlere odaklanacağı ve halka yönelik somut projeler ve çözüm önerileri sunacağı yönünde olduğunu belirtti.

Yerel seçimler öncesi “İttifak olacak mı?” sorusunu yanıtlayan Vural, “İttifaklara ne mecburuz ne de mahkumuz. Böyle bir mecburiyeti reddediyoruz. Böyle yapmazsan bu kazanacak, şu kazanacak ya da şu kaybedecek. Biz sadece millete mecburuz. İrademizi birine teslim edecek halimiz yok. Cumhuriyetin yüzüncü yılında irademizi ipotek ettirecek değiliz. İYİ Parti rüştünü ispat etmiş bir parti. Hedefleri ilkeleri var. Başkaları bunu araçsallaştıramaz. Birilerine kazandırmak ya da kaybettirmek gibi bir derdimiz yok. Biz kazanmak istiyoruz milletimiz kazansın istiyoruz. İYİ Partiyi ‘İttifakta olacak misiniz olmayacak misiniz?’ şeklinde değerlendirmeye tutmak haksızlıktır. Geleceğe varsayımsal ittifak modeli ekseninde kendimizde ne mecbur ne de mahkum hissediyoruz.” dedi

Türkiye’nin sorunlarının çözümü için genel seçimleri işaret eden Oktay Vural, “Yerel seçimlerin siyasi sonucu olmaz” diye konuştu. Vural, “İktidara muhalif bir partiyiz hedef çoğunluğa ulaşmak. Türkiye’nin sorunlarının çözüm yeri genel seçim iradenin değiştirilmesi gereken yer genel seçim. Yerel seçimlerin siyasi sonucu olmaz. Türkiye’nin sorunlarının kaynağı yerel yönetimler değil” dedi. Vural, “Türkiye’yi yönetmeye talip olmayan siyasetin amacı da yok demektir. Max Weber ‘Partilerin amacı iktidar olmaktır’ diyor. İktidar hedeflemeyen bir parti bunu düşünmeli” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.