Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Fahrettin Koca Semerkant’ta Düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı’na Katıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı’nın açılışına katıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Biz, Ayasofya ile güzelliğine ayrı bir güzellik katan İstanbul’uz, Hazar Denizi’nin rüzgarının serinlettiği Bakü’yüz, Ulukayın ağacını sembol eden Bayterek’in gölgesindeki Astana’yız, Tanrı Dağları’nın heybetini yansıtan Bişkek’iz, Türk- İslam medeniyetinin kültür başkenti Semerkant’ız. Kültürümüzü ilmek ilmek halısına dokuduğu Aşkabat’ız, Tuna Nehri’nin şehirleri birleştirdiği Budapeşte’yiz, Akdeniz’in ortasında açan çiçek Lefkoşa’yız. Biz, binlerce yıllık geçmişi ile beş bin yıllık bir halıya bağdaş kurmuş ulu bir çınarın dallarıyız” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk vatandaşlarının selamlarını ileten Koca, “Bizler, Türkistan coğrafyasının çetin şartlarında, önce bölgemize sonrasında tüm dünyaya bilim ve medeniyet alanlarında yön vermiş aynı ataların torunlarıyız. Nasıl ki binlerce yıl önce bu topraklardan canlanıp vücut bulan asil bir milletin fertleri olarak tarihe yön vermiş isek bugün de aynı aşk ve düşünce ile yine yan yana, kol kola dünya medeniyetine yön vermeye devam edeceğiz. Türk-İslam medeniyetinin sarsılmaz temelini oluşturan sahabelerin, İmam Buhari’nin, İmam Maturidi’nin, İmam Tırmizi’nin, Muhammed Bahauddin Şah-ı Nakşibendi Hazretlerinin manevi sıcaklığını ruhumuzda hissetmek, bizlere derin bir huzur veriyor.

Ülkelerimiz ve vatandaşlarımız arasındaki kardeşliğin ne kadar içten ve samimi olduğunu, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen ve 11 şehrimizi etkileyen ‘asrın depremi’ olarak isimlendirdiğimiz zor günlerimizde bir kez daha yakından hissettik. Olayın vuku bulmasından hemen sonra gerek telefon ile arayarak gerek kurtarma ekibi, sahra hastanesi, sağlık personeli, ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz, temel ihtiyaç malzemeleri göndererek gerekse dualarında bizlere yer vererek acımızı yakından hisseden tüm kardeşlerime ülkem adına bir kez daha şükranlarımı arz etmek istiyorum.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.