Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan NATO Zirvesi Öncesi Açıklama: “50 Yıldır AB Kapısında…”

NATO’nun kurucularından olan Türkiye’nin, diğer ülkeleri NATO’ya kabul edip etmeme kararını veren ülkeler arasında yer alıyor. Bir süredir İsveç’in NATO’ya dahil olmak istemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkileri tarafından kabul görmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Vilnius’ta düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Litvanya Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi Öncesi Açıklama!

Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi öncesinde açıklamalarda bulundu. İsveç’in NATO üyeliğinin ancak Türkiye’nin AB üyesi olmasının önü açılırsa söz konusu olabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Savaşın en kısa sürede adil şekilde sona ermesi Ukrayna’nın NATO’ya üyelik sürecini kolaylaştıracak. Ukrayna’nın NATO’ya üyelik sürecinin daha da kolaylaşacağını sanıyoruz. Bu süreçte işi yokuşa sürme çabalarına rağmen her zaman ittifak anlayışıyla devam ettik. Zirvenin önemli sonuçlarından biri ise asgari yüzde 2 savunma harcama taahhüdün yenilenmesi olacak. Bazı müttefiklerimizin haksız yere ülkemize uyguladığı kısıtlamalar bizi sınırlandırıyor. Bir diğer gündem maddemiz NATO’nun genişlemesi. Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını her zaman desteklemiştir. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine ilişkin üçlü mutabakat anlaşması imzalandı. Finlandiya buna uydu ve üye oldu. İsveç’in de altına imza attığı sözleşmeye uymasını bekliyoruz. Ben de bu akşam NATO Genel Sekreteri ve İsveç Başbakanı ile görüşeceğim.”

“Türkiye’yi AB’nin kapısında 50 yılı aşkın süredir bekletenlere buradan sesleniyorum, Türkiye’nin önünü açın biz de İsveç’in önünü açalım. Vilnius’ta da bu açıklamayı yapacağım. Milletimiz bizden beklentisi var, 50 yılı aştı. Biz Türkiye’yiz çat kapı ülkesi değiliz.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.